Asi Künefe’de Kullanılan ürünler

Asi Künefe’de Kullanılan ürünler

Kadayıf ve peynirden oluşan sıcak servis edilen şerbetli tatlı künefedir. Ancak künefenin lezzeti künefe tanımı kadar kolay anlatılmaz. Yüzlerce yıldır Türk mutfağının en sevilen tatlıları arasındaki yerini koruyan künefenin anavatanı Hatay`dır. Kendisine özgü peyniri ile lezzetini tamamlayan bu tatlının lezzeti Hatay ili dışarısında pek kolay bulunamaz. Kendisine özgü tuzsuz taze peynir kullanılması gerekir. Bunun için en uygun peynir Hatay`da üretilen sümme peynirdir. Evde yapılacak künefe tarifleri içerisinde genellikle dil peyniri ya da kaşar peyniri kullanılır. Bu peynirlerin tercih edilmesinin kolay bulunur olması ve yine eriyen kıvamı vermesidir. Ancak orijinal Hatay künefe lezzetini arıyorsanız bu peynirler size uzak kalacaktır. Hatay ili dışında bu lezzetin bulunması geçmiş zamanlarda oldukça zordu. Ancak Hatay`da bu kültür içerisinde yetişmiş ustalar ve malzemeler ile sağlanabiliyordu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde dondurulmuş künefe satışları başlamış Türkiye`nin her yerine bu lezzet ulaştırılmaya başlanmıştır.

Künefenin Sunuluşu

Künefe sunumunda önemli olan nokta künefenin sıcak şerbetinin soğuk olmasıdır. Bu şekilde ılıklaşan tatlının soğutulmadan tüketilmesi gerekmektedir. İçerisindeki peynir ne kadar sünerse künefe o kadar kalitelidir demektir. Sunum esnasında bazı işletmeler künefenin üzerine dondurma ya da kaymak koymayı teklif edebilir. Ancak kaymak ekmek kadayıfının üzerinde sağladığı lezzeti sağlamayacağı gibi künefenin orijinal lezzetini de bozmaktadır. Aynı durum dondurma içinde geçerlidir. Dondurma baklava ile uyumlu olsa da her şerbetli tatlıya konulacak diye bir durum yoktur. Orijinal Hatay künefesi lezzetinin sırrı künefenin üst kısmını kapatan antep fıstığıdır.

Künefe Satışı

Künefe satışı gelişen teknoloji ile birlikte şoklanmış ürünlerle yapılmaktadır. İstanbul künefeimalathanesi bulunan Asi Künefe, künefe yapımındaki 40 yıllık tecrübesini tüm Türkiye`ye ulaştırabilmektedir. Kendilerine ait olan üretim alanındaki tüm ürünlerin lezzetlerinin aynılığının devamlılığı için sürekli olarak kalite kontrol testlerini gerçekleştirmektedir. Böylelikle Hatay dışında bulunamayan bu lezzeti sağlamaktadır. Pek çok dağıtım noktası ile birlikte Asi Künefe hızlı ve kolay bir şekilde istenilen her noktaya dondurulmuş künefe dağıtabilmektedir. http://www.asikunefeleri.com/index.html sitesini inceleyerek Asi Künefe`nin kalitesini inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.