Asi Künefe’den Doğu Akdeniz’e Özgü Künefe Tatlısı

Asi Künefe’den Doğu Akdeniz’e Özgü Künefe Tatlısı

Türkiye`de tatlıların her çeşidi önemlidir ve özel bir yere sahiptir. Her bir tatlının lezzeti ve bu lezzetin sürdürülebilir özellikleri, damak tatlarında güzel hisler taşır. Bundan dolayı da güzel bir künefe tatlısı, Asi Künefe`nin özel üretimi ve doğru kıvam ile sağlık ölçütlerini karşılamasıyla, günümüzde de devam ediyor.

40 yıldan beri devam eden bir üretim, sadece Hatay`ın Antakya ilçesinde değil, Türkiye`nin her bir yerine ulaştırılarak devam ediyor. Kaliteli bir format düzeyinde sürdürülen künefe satışı, bir tüketici için doğru kalitenin sağlığı bozmayan bir şekilde sürdürülebilirliği ile sağlanmaktadır.

Asi Künefe`den Künefe`de Sağlığın Koruma Politikaları

HACCP belgesinden, ISO 9001 belgelerine, yasal izinler ve diğer deneyimler, Türkiye`de künefe satışında Asi Künefe`nin aldığı bazı izinlerdir. Gıda yönetmeliklerine uygun ve Sağlık Bakanlığından alınan tüm izinleri, http://www.asikunefeleri.com/index.html sitesine görerekte incelemek mümkündür. Bu hususta tüm yasal belgeler, açık bir şekilde merak eden tüketicilere aktarılmaktadır.

Asi Künefe, dondurulmuş künefe şeklinde bir dağıtımı, Türkiye`ye sağlar. Ayrıca daha büyük vizyonları da barındırarak, sağlam temellerle hizmetini sürdürmekte olduğunu da açıklıyor. Dondurulan künefe, aslında, üretimi tamamlanan künefe`nin tazeliğini ve lezzetini bozmadan, binlerce tüketicinin damağına hitap etmesi için gerçekleşiyor.

Donduruluyor olması, lezzet bozulması anlamında değil, satışının pek çok bölgede yapılabilmesi anlamına gelmektedir. Böylece yasal bir çerçevede özel bir dağıtım kanalı ve dondurulan künefe`nin en ufak bir ısı değişimi yaşamaması için dondurucular eşliğinde araçlarla istenilen merkezlere ulaştırılmaktadır.

Tüketicilerin Asi Künefe`nin Tatlılarını Tüketmesi

Sağlığın korunması amacı bozulmadan ulaştırılan Hatay künefesi, bir sonraki aşamada, satış noktalarındaki buzdolabı ya da soğutucu alanlarında bekler. Tek porsiyon olarak paketlenen künefeler, istenildiği zaman tüketilmesi adına fırında pişirilir. Böylece ince kadayıfın lezzeti, peynirin akışkanlığı, kullanılan yağdan diğer tüm malzemelerin içerikleri, künefe içerisinde tamamen bozulmadan tüketilebilir.

Asi Künefe, Türkiye üzerinde pek çok markette yer edinir. Otellerde ve diğer konaklama merkezlerinde ürünleri yer alır. Tüketiciler için ayrıca, çeşitli yemekhanelerde, kamu içinde sayılan merkezlerde ve özel olan kurumlarda da ürünlerini bulmak mümkündür. İstanbul künefe dahil, her il içerisinde Asi Künefe satışları yapılmakta ve bu ağ sürekli genişlemektedir.