Asi Künefe’ye Uğramadan Geçmeyin

Asi Künefe’ye Uğramadan Geçmeyin

Künefe asırlardır Hatay`ın en lezzetli tatlısı olarak rağbet görmektedir. Ancak bu tatlının diğer şerbetli tatlılardan kendini ayıran pek çok farklı yanı vardır. Özellikle üretildiği malzemelerin kendilerine özgü özellikleri vardır. Künefe her peynirin kullanılabileceği bir tatlı değildir. Evde yapılabilecek tariflerde kolaylık olması amacı ile dil peynirinin ya da kaşar peynirinin kullanılabileceği yazmaktadır. Bu tarifler lezzetlidir ancak orijinal Hatay künefe lezzetinde olmamaktadır. Künefe yapımından pişirimine sunumuna kadar her aşamasında ustalık isteyen bir tatlıdır. Herhangi bir mekanda yediğiniz künefenin tadını beğenmeyebilirsiniz. Çünkü künefe orijinal lezzetinden uzaklaştıkça içerisinde peynir bulunan kadayıftan öte bir lezzet sağlamayacaktır. Günümüzde ise dondurulmuş künefe hizmeti ile pek çok yerde orijinal Hatay künefesi lezzeti sunulabilmektedir.

Künefenin Sunumu

Künefe genellikle istenilen porsiyonlara uygun tepsilerde sipariş anında pişirilir. Önceden hazırlanıp bekletilebilen bir tatlı değildir. Sadece tepsilere kadayıf ve peynir yerleştirilebilir. Sipariş verdiğiniz zaman alttan ısıtmalı ocaklarda pişirilen künefenin çevrilmesi dahi ustalık gerektirmektedir. Genellikle şerbetlenmemiş şekilde servis edilen künefenin şerbeti önceden hazırlanmış ve soğutulmuş olmalıdır. Künefe sıcakken soğuk şerbet dökülür ve yenmeye hazır hale gelir. Bazı işletmeler sunum sırasında künefenin üzerine dondurma ya da kaymak koymayı teklif edebilirler. Bu iki malzeme ile de lezzetli olur ancak orijinal lezzetinde künefenin üstü tamamen antep fıstığı ile kapatılmıştır. Hatay künefesi lezzetini buradan alır. Ayrıca künefe yanında bir bardak su da ikram edilir. Bu su şerbetin içinde bulunan şekerin yakıcılığını almakla birlikte sıcak havalarda yenen künefenin oluşturduğu harareti de alır.

Künefe Satışı

Künefe satışı genellikle dondurulmuş künefe olarak yapılmaktadır. İstanbul künefeimalathanesi bulunan Asi Künefe orijinal Hatay künefesi lezzetini şoklayarak tüm Türkiye`ye dağıtım yapmaktadır. 40 yıllık tecrübenin eseri olarak en lezzetli künefeleri Asi Künefe sayesinde Hatay dışındaki herhangi bir ilde de yiyebilirsiniz. Dağıtım noktalarının sayısının fazlalığı ile dikkat çeken Asi künefe bu lezzeti korumak amacı ile tüm ürünlerini devamlı olarak kalite kontrol testlerinden geçirir. Böylelikle aradığınız orijinal Hatay künefesi lezzeti sabitlenmiş olur. Siz de http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden firmanın kalitesini inceleyebilirsiniz.