Asi Künefe ’de Farklı Uygulama

Asi Künefe ’de Farklı Uygulama

Künefe süregelen kültürle birlikte taşınmış en lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır. Kendisine özgü kullanılan malzemelerinin özellikleri ile birlikte birleşince orijinal bir lezzete sahip olmaktadır. Bu orijinal lezzetin anavatanı Hatay`dır. Hatay künefe lezzetinin farklı şehirlerde bulunması oldukça zordu. Herkes farklılık yaratmak amacıyla farklı peynirler kullanmaktadır. Ancak orijinal lezzetin sırrı Hatay`da üretilen sümme peynirde gizlidir. Evde yapılan tariflerde kolay olması amacı ile kaşar peyniri ya da dil peyniri tercih edilebilir ancak bu lezzetler orijinal Hatay künefesi lezzetinde olmayacaktır. Gelişen teknoloji olanakları ve lojistik hizmetleri ile birlikte dondurulmuş künefe satışı yapılmaya başlanmıştır. Böylece kolaylıkla Türkiye`nin her yanında bu lezzetlere ulaşılmaktadır.

Künefenin Hazırlanışı Ve Sunumu

Künefe üzerine kurulmuş tatlıcılarda künefe yapımı ve sunumu özellikle önemlidir. Bu tarz mekanları tercih eden insanların ilk amacı da bu lezzeti tadabilmektir. Künefe önceden hazırlanıp pişirilip daha sonra ısıtılacak bir tatlı değildir. Öncelikle istenilen porsiyonlara göre özel üretilmiş tepsilere ayrı ayrı hazırlanmaktadır. Alttan ateş alacak şekilde dizayn edilmiş ocaklarda çevrilerek pişirilmektedir. Bu aşamada altı kızaran künefenin üstünün çevrilmesi bile ustalık ve maharet gerektirmektedir. Tatlının şerbeti önceden hazırlanıp soğutulmalıdır. Masaya şerbet eklenilmeden getirilen sıcak künefeye soğuk şerbet eklenir. Böylece lezzeti tamamlanmış olur. Orijinal Hatay künefesinde üst kısım antep fıstığı ile kapatılır. Dondurma ya da kaymakla da servis edilebilir ancak orijinal tadı bozar. Künefenin yanında her zaman su ikram edilir. Böylelikle şerbetin içerisindeki yoğun şekerin yakıcılığı azaltılır.

Künefe Satışı

İstanbul künefe imalathanesi bulunan Asi Künefe, künefe satışıalanında önde gelen isimlerdendir. Ürettiği her malzemenin orijinal lezzetini sağlaması için devamlı olarak kalite kontrol uygulaması yapan Asi Künefe, dondurulmuş künefe satışıyla tüm Türkiye`ye bu lezzeti taşımaktadır. Pek çok şehirde bulunan dağıtım merkezleriyle hızlı ve kolay bir şekilde ulaşım sağlar. Usulüne uygun ürettiği Hatay künefelerinin lezzeti kendi üretimleri olan peynir ve kadayıfın kalitesinden ileri gelmektedir. Asi Künefe kalite kontrollerini sıkı tutarak gerçekleştirdiği bu farklı uygulama sayesinde öncü firmalar arasında yerini almıştır.http://www.asikunefeleri.com/index.html sitesinden siz de inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.