Asi Künefe Farkı

Asi Künefe Farkı

Anavatanı Hatay olan künefe yüzyıllardır Türk tatlı kültürü içerisindeki yerini korumaktadır. Kadayıf ve peynirden yapılan şerbetli olan bu tatlı sıcak şekilde servis edilir ve çoğu tatlıdan farkı sıcak olarak servis edilmesidir. İçerisinde eriyen peynirin tadının ve yapımının farklı olması tatlıyı kendine özgü kılmaktadır. Özellikle tuzsuz taze peynir ile yapılan bu tatlının yenildiği yerler de önemlidir. Her tatlı her şehirde anavatanındaki kadar lezzetli olmaz. Eğer ustası ve malzemeleri anavatanından gelmiyorsa. Önemli olan yapan ustanın o kültürü edinmiş olması ve satın alınan malzemelerin özellikle künefe için Hatay`dan temin edilmesi önemlidir. Ancak bu şekilde sürecini geliştiren işletmelerde yenilen künefeler orijinal künefe tadında olacaktır.

Künefe Sunumu

Hatay künefe sunumu yapılırken genellikle şerbeti dökülmeden masaya getirilir. Künefe sıcak şerbet soğuk olmalıdır ve tatlı bekletilmeden yenilmeden yenilmelidir. Özellikle künefe yanında su ile servis edilir. Şerbetin yoğunluğunu ve havanın sıcak olduğu vakitlerde yenirse harareti alması için su şarttır. Künefe sunumunda yapılan yanlışlar vardır. Örneğin künefenin üstüne kaymak konmaz. Lezzetli olabilir anca ekmek kadayıfının üstünde durduğu kadar güzel olmaz. Dondurma konulmasının da yanlış olduğu aşikardır. Künefenin üstüne her tarafını kapatacak şekilde antep fıstığı koyulur. Böylelikle lezzetine ulaşmış olur.

Künefe Satışı

Künefe satışı özellikle Hatay dışındaki şehirler için çok önemlidir. Dondurulmuş künefe satışı ile Hatay künefesinin lezzeti direkt olarak başka şehirlere de ulaştırılabilmektedir. İstanbul künefe imalathanesine sahip olan Asi Künefe bu konuda 40 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Sahip olduğu bu tecrübenin altında yatan lezzet sırrı kalite kontrolünden geçmiş olan ve kendi imal ettiği ürünlerde gizlidir. Böylelikle kalitesinin kontrol altına alarak sürekli aynı kalite ve lezzette künefe üretmektedir.

Künefe üretim aşamasından sunum aşamasına kadar zahmetli bir iştir. Bu işin hakkıyla yapılması için tecrübe ilk şarttır. Özellikle dondurulmuş künefe satışı yapılıyorsa dağıtım ağının kapsamlı olması gerekmektedir. Asi Künefe dağıtım konusunda da kendini geliştirmiş bir firmadır. Farklı şehirlerden yapılan dağıtımlarla kısa sürede her yere künefe ulaştırabilmektedir. http://www.asikunefeleri.com/index.htmladresinden verilen hizmetlere ulaşabilirsiniz.