Asi Künefe Markasının İmal Ettiği Künefeleri Kesinlikle Yemelisiniz

Asi Künefe Markasının İmal Ettiği Künefeleri Kesinlikle Yemelisiniz

Künefe ülkemizde sadece Hatay iline ait bir tattır. Ancak mersin adana Gaziantep Şanlıurfa gibi illerde de bu tatlı yapılmaktadır. Ancak her ne kadar görünüm bakımından bu tatlıda farklılıklar olsa da tarif açısında aynı yapılışa sahiptir.

Kadayıf ve arasındaki peynirin karışımından oluşan ve en son olarak da üzerine su ve şekerden oluşan bir şerbet dökülerek elde edilen Hatay künefesi gerek görünüm açısında gerekse de lezzeti bakımından oldukça beğenilir. Aynı zamanda bu tatlının şerbetindeki şeker oranı da azaltılarak kilo kontrolü yapan ya da diyette olan insanlar için de ideal bir tatlı konumuna gelir.

Biz asi künefe markası olarak her il üzerindeki siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve lezzetli künefe tatlısını sunmanın gururunu yaşamaktayız. Tam kırk senedir bu denli bir marka haline gelmemiz çalışmalarımızın bir sonucudur.

Dondurulmuş Künefe Nedir

İki katlı kadayıf ve de arasına konulan künefe peyniri ile yapılan künefenin hiç ısıtılmaması ve de üzerine şerbet dökülmemesi durumundaki sade halinin dondurularak paketlenmiş haline Dondurulmuş künefe deniyor. Bu sayede paket haline gelen künefeler istek ve sipariş doğrultusunda illerdeki işletme mekanlarına gönderiliyor.

Asi künefe markası olarak imal ettiğimiz bu dondurulmuş şekildeki künefelerin yapımında her zamanki kalitemizi kullanıyoruz. Aynı zamanda sadece Hatay ve Antakya bölgesi ile sınırlı kalmayıp diğer tüm büyük illerin de künefe ihtiyacını biz karşılıyoruz. Ankara ve İstanbul künefe bakımından kaliteli tattaki ürünlere kavuşmuş oluyor.

Dondurulmuş Künefenin Üzerine Hazırlanması Gereken Şerbetin Tarifi

Dondurulmuş olan künefe paketlerinin arkasında zaten nasıl hazırlanacağı bilgisi vardır. Burada yazan tarif doğrultusunda öncelikle künefeyi paketinden çıkarıp bir güzel ısıtıyorsunuz. Ardından da yine paketin üstünde yazan şerbet tarifinde verilmiş olan şeker ve su miktarları baz alınarak şerbeti yapmaya başlıyorsunuz. Şerbeti kaynayana kadar karıştırıyor ve en sonunda da sıcak bir durumdayken künefenin üzerine döküyorsunuz. Bu sayede sıcak olarak servise hazır oluyor.

Asi künefe olarak yaptığımız bu paket künefeler ile Künefe satışımızı da arttırmış oluyoruz.