Asi Künefeleri’nde Dondurulmuş ürün Seçenekleri

Asi Künefeleri’nde Dondurulmuş ürün Seçenekleri

Dondurulmuş ürünler, özellikle kış aylarında tercih edilir. Mevsiminde alınan ürünler bu yöntemle hazırlanır ve uzun süre muhafaza edilerek kullanılabilir. Künefe konusunda dondurulmuş seçenekler, yerinden gelen malzemelerin uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Böylece her zaman hazırda bir künefeniz olur.

Künefede Dondurulmuş Seçenekler Asi`de

Hatay künefe seviyorsanız ve yapmak konusunda fazla zamanınız yoksa, evde dondurulmuş ürünleri deneyebilirsiniz. Asi Künefeleri size bu konuda imkan sunuyor. Hemen peynirli ya da sade seçimde bulunabilir ve vaktinizi kaybetmeden künefenizi yapabilirsiniz.

Künefe satışında kaliteli seçimler önemlidir. Asi Künefeleri bu anlamda en lezzetli ve yerinde yapılmış olan malzemeleri tüketiciyle buluşturuyor. Kaliteyi uygun fiyata almak için siparişinizi vermeniz yeterli. Yaygın dağıtım ağı sayesinde, ürünlere ulaşmak konusunda sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dondurulmuş künefe aldığınız zaman, derin dondurucuda dört aya kadar saklayabilirsiniz. Daha sonra yapmak istediğiniz zaman bu ürünleri çıkarabilir ve fırında hazırlayabilirsiniz. Size sadece şerbet yapmak düşer. Şerbet yapmak ise, çok fazla zaman alan bir şey değildir ve malzemesi de bol değildir.

Şerbet Nasıl Yapılır?

İstanbul künefesi için restorana gitmeniz gerekecektir. Burada çeşitli yöresel tatların olduğu yerler bulunur elbette; ancak siz evde künefe yapmak istiyorsanız pratik tariflere göz gezdirmeniz mantıklı olacaktır.

Şerbet yapmak gayet kolay. Bunun için ne kadarlık bir künefe yaptığınız önemli elbette. Biz size bardak üzerinden tarif verelim. Mesela bir bardak su ile dörtte üç oranında dolu bir bardak şeker yeterli olacaktır. Bunları derin bir kaba koyun ev kaynamasını bekleyin. Kaynadıkça renk değişecektir. Koyulaşan ve kıvama gelen şerbet kaynamaya başlayınca, kontrol edin. Ocaktan almaya beş dakika kala birkaç damla limon eklemelisiniz. Böylece şekerlenmenin de önüne geçmiş olacaksınız. Şerbeti dökmeden evvel mutlaka yirmi dakika kadar soğutun. Biraz soğumuş olan şerbeti dökerseniz, hamurlaşmanın önüne geçmiş olursunuz.

Künefe yapmanın kolay hali Asi Künefeleri. Kaliteli ürünler ve sunum sayesinde siz de kendi künefelerinizi yapabilirsiniz. malzeme temini ya da diğer ayrıntıları düşünmenize gerek kalmaz. Üstelik toptan alımlar konusunda yardı alacağınızdan emin olabilirsiniz.