Asi Künefeleri Kaliteli Sunumuyla Sizlerle

Asi Künefeleri Kaliteli Sunumuyla Sizlerle

Künefe, Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nde sıklıkla yapılan, namı diğer şehirlere kadar sızmış olan şerbetli tatlılardan biridir. Üstelik yapılışı çok kolaydır. Yöresel bir lezzet olan künefe satışı, bugün birçok firma tarafından yapılır. Önemli olan kaliteli sunuma sahip olan firmalar arasından seçim yapmak. Bunun için katkı maddesi kullanılmamış, doğal ürünlerin sunulduğu malzemeler her zaman daha çok tercih edilir olacaktır.

Hatay Künefe

Bu konuda anavatan da orası olduğu için Hatay künefe meşhurdur. Orjinal sunum olan bu künefeyi elbette Hatay`da yemek her zaman en iyi lezzeti tatmanızı sağlayacak; ancak herkesin her zaman Hatay`da olma ihtimali olmayacağı için, bazı dağıtım seçeneklerini değerlendirmek gerekir.

Asi Künefeleri bu konuda ülke içerisinde ciddi bir dağıtım ağına sahip. En kaliteli ve yöresel ürünler sizin için hazırlandı. Künefe satışı ciddi bir iştir, bu nedenle dağıtım ağı da bu titizlikle düzenlendi.

İstanbul künefe ihtiyacı için Asi Künefeleri`ni aramanız kafi. En yakın zamanda ürünleriniz bulunduğunuz yerde olacak. Hızlı ve yerinde hizmet sayesinde yerinizden ayrılmadan künefeleriniz elinizde olacak.

Dondurulmuş Künefe

Genel olarak künefe yaparken künefe ya da kadayıf hamuru denen bir hamur kullanılır. Bu hamurun evde yapılışı biraz daha zor olacağından, hazır olarak satılan yerlerden alabilirsiniz. Elbette bu hamurların bir kullanım süresi vardır ve buna hassasiyet göstermek gerekir; ancak eğer daha uzun süreli bir hamur arıyorsanız dondurulmuş künefe çeşitleri sizin için uygun olacaktır.

İşten eve yorgun argın geldiğiniz zaman, misafirinizin geleceğini öğreniyorsanız, yapımı çok kolay olan hazır künefeleri çıkarabilirsiniz. En fazla 250 derecede on dakika pişirip üzerine şerbet dökmeniz yeterli olacaktır. Daha önce şerbet yapmadıysanız tarif gayet kolay. Şerbet yapmak için şeker, su ve limon yeterli olacaktır. 4/3 bardak şeker ve bir su bardağı suyu kaynatın. Kıvam koyu olunca üzerine birkaç damla limon ekleyin ve birkaç dakika daha ocakta tutup ocaktan alın. En az yirmi dakika soğuması, künefenin hamur olmasını önler. Dondurulmuş seçenekler sayesinde, kısa zaman içinde künefelerinizi yapabilir ve sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.