Bir Coğrafya’nın En Meşhur Tatlısı; Künefe

Bir Coğrafya’nın En Meşhur Tatlısı; Künefe

Türkiye`de ki anavatanı Güneydoğu yöresi olan künefenin kökeninin Lübnan ve Suriye`ye dayandığı söylenir. Osmanlı Mutfağında da Ramazan Tatlısı olarak ün yapmış olan bu tatlı, Ortadoğu coğrafyası tarafından paylaşılamıyor. Peki Künefe Hangi İlimizde Meşhurdur ?

Doğu Akdeniz`in şerbetle yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu`nun mutfaklarında da meşhur olan künefe; Türkiye`nin birçok şehrinde yapıldığı gibi, Arap ve Ortadoğu ülkelerinde de yapılan ve sıcak servis edilen peynirli bir tatlıdır.

Hangi Ülkelerde Yapılır ve Sevilir?

Daha çok ramazan tatlısı olarak ün yapan künefe; Filistin, Lübnan, Suriye ve Ürdün gibi ülkelerin yanı sıra Kuzey Mısır`da da yapılır ve severek yenir. Yunanistan`da yapılan Kadaifi`ye Türkiye`de yapılan ekmek kadayıfına ve tel kadayıfa biraz benzetilir.

Künefenin hangi şehre veya hangi ülkeye ait olduğuna dair tartışmalar yer alsa da görünen o ki; ortak bir kültürün tatlısıdır künefe. Topraklarda ki kucaklaşmanın ve kardeşliğin tatlı bir ifadesidir. Yemeklerden sonra yenen bir tatlı olarak bilinse de, bazı ülkelerde kahvaltıda da yenilmektedir.

Tuzu ve şekeri bir araya getirip nefis bir tat çıkarması sonucu hayatta olmaz diye bir şeyin olmadığını gösteren künefe son derece enteresan bir lezzettir. Hiçbir tatlıya benzememesinin yanı sıra, varlığı ve tadı ile birlikte bize değişik hayat dersleri bile verebilir.

Meşhur Tatlımız; Künefe

Genellikle tek porsiyon halinde servis edilmesi ile bize öncelikle kendimizi düşünmemiz gerektiğini hatırlatan künefe; peynir ve kadayıftan yapılmış olan ayrıca sıcak servis edilen bir tatlıdır. Ülkemizde, Akdeniz yöresine ait olan Künefe Hangi İlimizde Meşhurdur?

Anavatanı Hatay ilimiz olan künefe; herkesin aynı tadı yakalamasının mümkün olmadığı bizlere; işi ehline bırakmanın erdemini gösterir. Birden fazla çeşidi olmasına rağmen genel yapılış yöntemi aynıdır. Özellikle belli yemeklerin ardından nefis bir tat vermesi sayesinde bize iş birliğinin önemini anlatır. Yapılışında ki değişiklikler, peynirin ve kadayıfın türünden kaynaklanır. Kaymak, dondurma, fıstık vb yan ürünlerle daha da lezzetlenmesi ile birlikte farklı tatların hayatımıza değer kattığını gösterir.

Hatay künefesi olarak tescillenmiş olan bu tatlı; Asi Künefeleri ile birlikte sizlerle buluşmaktadır. Kaliteden, dürüstlükten ve temizlikten asla ödün vermeyen Asi Künefeleri`nin misyonu sürekli yenilikçi hizmetler sunan bir işletme olmaktır.

http://www.asikunefeleri.com/index.html internet sayfasından Künefe Hangi İlimizde Meşhurdur sorusunun cevabını, çok daha net olarak bulabilirsiniz.

Künefe`nin en iyisinin Hatay`da yenmesi; bizlere her şey yerinde güzeldir mesajını verir.