Doğu Akdeniz Bölgesinin İskenderun Künefe Lezzeti

Doğu Akdeniz Bölgesinin İskenderun Künefe Lezzeti

Ülkemizde belki de antep baklavasından sonra beğenilen tatlı İskenderun Künefesidir. Bu tatlı hem görünüm bakımından hem de lezzeti bakımından sizlere doyum sağlayacaktır. İki kat şeklinde olan kadayıf arasına konmuş özel peyniri ile hoş bir görümümde olan bu tatlı üzerine dökülen şerbeti ile de asıl tadına kavuşmaktadır. Ülkemizin doğu akdeniz bölgesine has bir lezzet olan bu tatlı sadece yöresel bir lezzet olarak kalmamış ilk olarak ortaya çıktığı günden beri ülkeye mal olmuş bir tatlı olmuştur. Artık günümüzde her il ve ilçede rahat bir şekilde bu tatlıya ulaşabilmeniz mümkündür. İskenderun da üretile bu tatlıyı aynı lezzet ve kalitede yiyebilmeniz için de dondurulup paketlenen halleri de üretilmekte ve ülke geneline sipariş durumuna göre gönderilmektedir.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Yapılır

Künefe yapımına baktığımız zaman aslında çok zor bir yapılışı yoktur fakat bu konuda özellikle de içinde kullanacağınız peynirin önemi büyüktür. Bu peynir keçi ya da inek sütünden yapılmalı ve bunun ile birlikte de tuzsuz bir özelliği olmalıdır. Kadayıf ile de birleşince damağı hoşnut edecek bir seviyede olması yeterlidir. Şimdi İskenderun Künefesinin nasıl yapıldığına gelelim. Bu konuda asi künefelerinin dondurulmuş şeklindeki paketlerini deneyebilirsiniz. Bu paketin içindeki künefeyi önce bir ocakta ısıtmanız gerekir. Sonra da üzerine dökmeniz için su ve şekerden oluşan bir şerbet hazırlamanız gerekiyor. Hazırlanan bu şerbet kaynayana kadar karıştırılıyor ve ardından da sıcak vaziyetteyken künefenin üzerine dökülüyor. Bu şekilde sıcak olarak servise hazır bir konuma geliyor.

İskenderun Künefesini Nerelerde Bulabilirim

Eğer maddi açıdan durumunuz iyi ve de boş zamanınız da varsa kesin olarak İskenderun`a gidip bu lezzeti yerinde tatmanızı öneririz. Ancak günümüzde artık asi künefe markası gibi popüler markalar hazır künefeler de imal etmektedirler. Bunları dondurup paketleyerek ülke içindeki her yere sipariş dahilinde göndermektedirler. Bu nedenle sizlerde canınız ne zaman künefe çekerse hangi ilde olursanız olun tatlı satan dükkanlarda hazır paketlerden bulabilirsiniz. Üzerine şerbet yaparak evde İskenderun Künefesi keyfini yaşayabilirsiniz.