Doğu Akdeniz Bölgesinin Lezzeti İstanbulda Künefe

Doğu Akdeniz Bölgesinin Lezzeti İstanbulda Künefe

Ülkemizin yurt dışında tanıtılmasını sağlayan en önemli tatlılardan birisi de künefedir. Doğu akdeniz bölgesine has olan bu tatlı genel itibari ile farklı görünümlerde yapılsa da aynı tarifte yapılmaktadır. İki katlık bir kadayıf arasında konulan künefe peyniri ile büyük bir lezzet elde edilen bu tatlının en son olarak da üzerine şerbet dökülmesi gerekiyor. İskenderun hatay mersin gibi bölgelerde künefe imalatı için bazı firmalar sektöre dahil olmuştur. Bu kaliteli markalar sayesinde İstanbulda Künefe yemek de oldukça kolay bir hal almıştır. İskenderun Antakya gibi bölgelerde üretimi yapılan künefeler imalat fabrikalarında dondurulup paketleniyor ve bu sayede ülkenin dört bir yanındaki yemek ve tatlı sektöründe yer iş yerlerine sipariş doğrultusunda satılıyor. Bu sayede istanbulda bir yerde yemek yerken üzerine tatlı olarak da hazır bir künefe yeme şansınız oluyor.

Künefenin Tarifi Nasıldır

Künefe genel olarak iki kat olarak yapılan kadayıfın arasına özel künefe peyniri koyarak yapılır. Künefenin içine konulacak olan peynirin keçi ya da inek sütünden yapılmış olması gerekiyor. Aynı zamanda da tuzsuz bir özellikte olması önemli bir husustur. Bu tatlının içine konulacak peynirin tadı ve özelliği çok önemlidir çünkü kadayıf ile birleşince güzel bir lezzet oluşturması künefenin asıl tadını da oluşturacaktır.

Kadayıf arasına peynir konulup künefe yapıldıktan sonra bunu tava ile ocakta ısıtıyorsunuz. Ardından da üzerine tat vermesi amacı ile su ve şekerden oluşan bir şerbet hazırlayıp döküyorsunuz. Bu sayede sıcak bir vaziyetteyken servis edilmiş oluyor. İstanbulda Künefe yerken de karşınıza bu şekilde servis ediliyor.

Antakyada En Kaliteli Künefe Markası Hangisidir

Antakya genel olarak künefenin imal edildiği yerdir. Burada bir çok bu sektöre ait marka vardır. Ancak bunlar arasında 40 senelik bir deneyimi ve kalitesi olan asi künefeleri bölgenin birinci künefe markasıdır. Bu markanın ürettiği künefelerin soğutulup paketlenmiş halleri de diğer büyük şehirlere gönderiliyor. Böylece İstanbulda Künefe yerken genel anlamda bu asi künefe markasının ürettiği lezzeti yeme fırsatınız olacaktır.