Dondurulmuş Künefe ile Evde Künefe Keyfi

Dondurulmuş Künefe ile Evde Künefe Keyfi

Künefe, Doğu Akdeniz mutfağı tutkunları için vazgeçilmez bir lezzettir. Keyifli bir yemeğin üstüne gelen künefe, insana yaşadığını hissettirir adeta. Künefe seven ve bu keyfi restoranlara bağımlı olmadan evde de sürdürmek isteyenler için dondurulmuş künefe iyi bir seçenek olarak çıkıyor karşımıza. Az pişirilmiş halde paketli ve dondurulmuş olarak satılan künefe evde dakikalar içerisinde servise hazır hale getirilebiliyor.

Evde Künefe Keyfi

Künefe, farklı yörelerde de yapılıyor olsa da; bu eşsiz lezzetin anavatanı Hatay`dır. İki kat halinde hazırlanan kadayıfın arasına yerleştirilen tuzsuz peynirden oluşan künefe, kısık ateşte döndüre döndüre pişirildikten sonra üzerine şerbet dökülüp Antep fıstığı serpilerek servis edilen bir tatlıdır. Diğer yörelerde büyük tepsilerde hazırlanıp pişirildikten sonra üzerine şerbeti dökülüp ocak üzerinde bekletilen ve kare ya da dikdörtgen şeklinde kesildikten sonra servis yapılan künefenin Hatay`da yapılış şekli daha farklıdır.

Hatay künefesi, porsiyon adedine göre farklı büyüklüklerdeki tepsilerde pişirilmekte ve yine aynı tepsi ile sıcak servis edilmektedir. Ocaktan yeni alınmış sıcacık künefenin içindeki peynir erimiş peynirin çıtır çıtır kadayıfla birlikte ağzınızda bıraktığı tadı başka herhangi bir tatlının yaratması imkânsızdır. Dondurulmuş künefe ile bu olağanüstü lezzeti evinizde de yapabilir, hatta konuklarınızı maharetinizle şaşırtabilirsiniz.

Kolay Künefe Nasıl Yapılır?

Künefenin hazırlanması sırasında, tuzsuz, çiğ süte yakın bir peynir kullanılabildiği gibi, dil peyniri ya da krema ile yapılan çeşitlerine de rastlanmaktadır. Özellikle evde yapıldığında daha pratik bir çözüm olan dil peyniri kullanılmaktadır. Künefesini peynirsiz tercih edenler için ise kaymaklı kadayıf hem göze hem de damağa hitap eden bir seçenektir. Üzerine serpilen Antep fıstığı ile birlikte tam bir görsel şölene dönüşen künefeye karşı koymaya çalışmak bile gereksiz bir gayret olacaktır.

Hatay`ın en ünlü tatlarından biri olan künefeyi tadabileceğiniz en doğru adreslerden biri Asi Künefe. Tatlıya en çok yakışan Hatay peyniri ile hazırlanan ve sıcak olarak servis edilen künefeyi tattıktan sonra bir başka yerde yemek istemeyeceğinize şüphe yok. Dondurulmuş künefe alarak buzluğunuzda saklayıp canınız çektikçe hazırlamak istiyorsanız, http://www.asikunefeleri.com/adresinden de sipariş verebilirsiniz.