Dondurulmuş Künefe ile Herkes Künefe Ustası Olacak

Dondurulmuş Künefe ile Herkes Künefe Ustası Olacak

Bazı yiyecekler, yöresel lezzetleri ile akıllarda yer eder ve benzerleri asla o lezzetin yerini tutamaz. Hatay künefesi de, bu lezzetler arasında yer almaktadır. Ülkemizin farklı yörelerinde künefe yapıldığına tanık olunsa da; yemek yemeyi bir sanat haline getirenler için Hatay künefesi bambaşka bir yere sahiptir. Özel bir peynir kullanılarak yapılan Hatay künefesinin yapımı oldukça zaman ve emek gerektirmektedir. Ustalığın da ön plana çıktığı künefe, dondurulmuş künefe sayesinde çok kısa zamanda da ve en az emekle hazırlanabilmektedir.

Dondurulmuş Hazır Künefe Nerede Bulunur?

Dondurulmuş hazır künefe, benzersiz Hatay künefesi lezzetini mutfaklarımıza taşıdığı gibi; müşterilerine her şeyin en iyisini sunmak isteyen işletmelere de büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çok kısa sürede hazırlanabilmesi nedeniyle otel, restoran gibi çok sayıda kişiye yemek hizmeti veren işletmeler, Asi Künefeleri tarafından imal edilen ve dondurulmuş olarak satılan künefeye menülerinde yer vermektedirler. http://www.asikunefeleri.com adresindeki web sitesinden de sipariş verilebilen Asi Künefelerinin farkı kendi tesislerinde gıda mühendisleri kontrolünde özel olarak üretilen malzemelerden gelmektedir. Ürün ve hizmet kalitesini ön planda tutarak Antakya`nın seçkin ikramı olan bu tatlıyı Türkiye`nin dört bir yanına ulaştıran İstanbul künefe firmaları arasındaki Asi Künefeleri, müşterilerine gerçek Hatay künefesi farkını yaşatmak isteyen işletmelerin de ilk tercihi durumundadır.

Künefe Peynirinin Özelliği Nedir?

Künefeye, diğer tatlıların önüne geçmesini sağlayan lezzetini verenin özel peynirinin olduğu herkes tarafından bilinir. İstanbul`da künefe satan yerler de çoğunlukla kullandıkları peyniri Hatay`dan getirtmektedirler. Künefe peyniri, künefenin anavatanı olan Hatay`ın adıyla da anılmaktadır. Hatay peyniri ya da künefe peyniri, keçi veya inek sütünden üretilen çiğ süte yakın özelliklerde bir peynir çeşididir. Sütün yaklaşık 40 dereceye kadar ısıtılarak mayalanmasıyla elde edilen peynirin, uygun kıvama gelip gelmediği bir parça peynir kaynar suya atılıp eriyip erimediği kontrol edilerek anlaşılmaktadır. Kaynar suyun içinde eriyerek sünen bir kıvama gelen peynir, kullanıma hazır hale gelmiş demektir. Aksi halde, biraz daha dinlendirilmesi gerekecektir. Künefe peynirinin taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Künefe satışı yapılan kuruluşlarda, hemen kullanılmayacak peynirler dondurularak saklanmaktadır.