Dondurulmuş Künefe Nereden Alınır?

Dondurulmuş Künefe Nereden Alınır?

Hatay iline özgü bir lezzet olarak bilinen künefe pek çok kişinin severek yediği tatlılardandır. Kadayıf ve peynirle yapılan, sıcak olarak sunulan tatlılar en çok Doğu Akdeniz tarafındaki şehirlerde tüketilmektedir. Dondurulmuş künefe olarak dağıtımını yapan firmalar farklı yapım çeşitlerine göre künefe üretmektedirler. Mersin`de, Adana`da, Gaziantep`te, Kilis`te ve Şanlıurfa`da üretilen tatlı her yöreye göre farklı üretime sahip olabilir. Bu nedenle damağınızın lezzetini bulmak için farklı yapım aşamalarına sahip künefeleri tadabilirsiniz.

Künefe Tatlısı Nasıl Hazırlanır?

Künefenin hazırlık aşaması illere göre farklılık göstermektedir. Bu farklılık genelde peynirden kaynaklıdır. Yani peynir çeşitlerine göre künefenin lezzeti de değişir. Önce ilk kata serilen kadayıf üzerine seçilen peynir koyulur, bunun üzerine de tekrar bir kat kadayıf koyulur ve ateşte pişirilir. Pişme süresi oldukça kısadır çünkü tel kadayıf kısa sürede pişecektir. Ardından üzerine şerbet dökülür ve sıcak olarak servise hazır hale gelir. Üzerine isteğe göre ceviz, fındık ya da Hindistan cevizi koyulabilir.

Ayrıca servis esnasında bir bardak su künefeye dökülmektedir. Çünkü tatlı da oldukça yüksek oranda şeker vardır ve bunun yakıcı özelliği ancak suyla alınır. Dondurulmuş künefeler de fırında hazır hale getirildikten sonra dilenirse su dökülebilir. Künefe için kullanılan peynirlerin çoğu tuzsuz peynirdir. Bunlar: lor, antep peyniri, urfa peyniri gibi çeşitlerdir. Bu lezzeti evde elde etmek isteyenler için dil peyniri tercih edilir. Çünkü dil peynirinin kullanımı da kolaydır.

Dondurulmuş Künefe Nerede Bulunur?

Türkiye`nin önde gelen künefe üretici olan Asi Künefeleri dondurulmuş ürünleri ile markalaşmış bir şirkettir. Hatay tescilli markası olan Asi künefeleri, gıda denetiminden de geçer. Bununla ilgili bir çok sertifikası olduğu için Türkiye`de bir çok market ve restoran tarafından tercih edilmektedir. Dondurulmuş künefe almak istiyorsanız marketlerde Asi künefelerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca dondurulmuş olarak Hatay künefesi, Cevizli kadayıf ve fıstıklı kadayıf olarak seçenekleri ayrılmıştır. Tek kişilik porsiyonlar olarak paketlenmesi de tüketiminizi kolaylaştıracaktır. Buzluktan dilediğiniz zaman çıkarıp kullanımına ve hazırlanışına bakarak deneyebilirsiniz. Bu nedenle bir çok firma Asi Künefe ürünlerini tercih etmektedir.