Dondurulmuş Künefelerle Tatlınız Hemen Hazır Olsun

Dondurulmuş Künefelerle Tatlınız Hemen Hazır Olsun

Künefe tatlısını daha önce denememiş olanlar Hatay tarifine göre yapılmış künefeyi denemek ister. Çünkü anavatanı Antakya olan künefe Doğu Akdeniz`de yaygındır. Fakat künefe satışı anlamında belirli bir il söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü tüm ülkeye yayılmış olan bu tatlı oldukça fazla restoranda satılmaktadır.

Eğer evde kendiniz yapmak istiyorsanız fakat ölçülerini bilmiyorsanız dondurulmuş künefe alarak kolayca evinizde de yapabilirsiniz. Hatay`da yapıldığı gibi tek kişilik porsiyonlar halinde satılan bu dondurulmuş ürünler kolay yapımı sayesinde revaçtadır. Sadece şerbetini yaparak hazır hale getirebileceğiniz künefeyi misafirlerinize istediğiniz zaman ikram edebilirsiniz.

Künefe Nasıl Hazırlanır?

Evde künefe yapmak istiyorsanız öncelikle ince tel kadayıf almalı, ardından tereyağ ve peynir ölçüsünü iyi belirlemelisiniz. Hatay künefesinin içerisinde kullanılan Antakya peyniri saklaması zor bir peynirdir. Bu nedenle muhafaza edemeyen kişiler bunun yerine tuzsuz dil peynirini kullanmayı tercih eder. Fırında çok kalmaması kadayıfların yanmaması gerekir. Aksi takdirde yanan kadayıf peynirin de erimeden fırından alınmasına neden olur.

İstanbul künefe firmalarından olan Asi künefeleri 40 senedir künefe üretimi yapan, tüm Türkiye`ye profesyonel ekibiyle ürünülerini pazarlayan bir şirkettir. Tek kişilik porsiyonları marketlerde bulabileceğini firma özellikle İstanbul içerisinde çok aktiftir. Zaten tüm ürünlerini, sertifikalarını ve şirket profilini http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden görebilirsiniz. Dondurulmuş ürün almanız işinizi kolaylaştıracak, gerçek Hatay künefesi yemiş olacaksınız. Üstelik farklı bir peynir kullanmak zorunda kalmadan, tel kadayıfın yanıp yanmadığını düşünmenize gerek yok. Paketin arkasındaki tarifle kolayca tatlının kaç dakika fırında kalması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Hatay Künefesinin Diğer Künefelerden Farkı Nedir?

Hatay künefesinin en büyük farkı birer kişilik olarak hazırlanıp pişirilmesi ve içerisinde Hatay peyniri kullanılmasıdır. İstanbul künefe satan yerlerin çoğu gerçek Hatay künefesini yapmaya çalışır. Hiç denememiş olanlar Hatay peynirinin tuzlu olduğunu düşünebilir ancak bu peynir tuzsuzdur ve şerbetli bir tatlı olduğu için oldukça fazla şeker tadı gelecektir. Eğer daha önce bu tatlıyı yemediyseniz dondurulmuş olarak alabilir ya da gerçek Hatay lezzetleri satan bir yerde künefe yemek istediğinizi söyleyebilirsiniz.