En İyi Künefe Nerede Yenir? Tavsiye

En İyi Künefe Nerede Yenir? Tavsiye

Tüm dünyaya nam salan Türk yemekleri arasında tatlıların tartışılmaz bir yer tuttuğuna şüphe yok. Özellikle şerbetli tatlıları ile bilinen Türk mutfağının en özel örneklerinden biri de künefedir. Hatay mutfağı ile özdeşleşen künefe, kadayıf ve peynirin muhteşem uyumuyla ortaya çıkan şerbetli bir tatlı çeşididir.

İstanbul`da künefe satan yerler arasında da önemli bir yer tutan Hatay künefesi, tel kadayıf ve tuzsuz bir tür peynir kullanılarak hazırlanmaktadır. Yapımı oldukça zaman alan ve uğraş gerektiren bir tatlı olan künefenin benzersiz lezzetine ulaşabilmesi için ustalıkla hazırlanması gerekmektedir. Kadayıfların yerleştirilmesinden, içinde kullanılan peynir miktarına kadar her aşaması özen gerektiren künefe, bu lezzeti kendi mutfağına da taşımak isteyenler için hazır ve dondurulmuş olarak da satılmaktadır.

Hazır Künefe Kolaylığı

Damak zevkini her şeyin önünde tutan kişiler, her yörenin en ünlü yemeklerini bilir ve bunları tatmaya, tüketmeye özen gösterirler. Künefe sevenler için iyi bir seçenek haline gelen dondurulmuş künefe, evlerinde künefe hazırlamak isteyenlere kolaylık sağladığı gibi; müşterilerine en seçkin lezzetleri sunmayı hedefleyen işletmeler için de önemli bir hizmet haline gelmiştir. Hazırlanmasının hızlı ve kolay olması nedeniyle toplu yemek sunumu yapan tesislerde büyük bir kolaylık halini alan dondurulmuş hazır künefe, dakikalar içerisinde sunuma hazır hale getirilebilmektedir. Dondurulmuş künefenin hazırlanması için tek yapılması gereken, kısık ateşte her iki yüzü de iyice kızarana kadar pişirmek ve şerbetini dökmektir. Süsleme aşamasında ise, genellikle Antep fıstığı tercih edilmekle birlikte fındık, ceviz, hindistan cevizi gibi farklı kuruyemişler de kullanılabilmektedir. Künefe satışı yapılan restoranlarda kaymak ya da dondurma ile servis edilen künefenin ise mideye olduğu kadar gözlere de hitap ettiğini belirtmek gerekir.

Dondurulmuş Künefe Nereden Alınır?

İstanbul künefe firmaları arasında, dondurulmuş hazır künefe dendiğinde öne çıkan marka olan Asi Künefeleri, yılların deneyimiyle sektörüne öncülük etmektedir. Ürün kalitesini güvence altına almak amacıyla künefelerde kullandıkları malzemeleri kendi tesislerinde gıda mühendisleri kontrolünde üreten firma; üretim ve satış sürecinin her aşamasını titizlikle yürütmektedir. Tek porsiyonluk paketler halinde hazırlanarak dondurulan Asi Künefeleri, müşterilerine Hatay künefesinin eşsiz lezzetini sunmak isteyen işletmelerin de ilk tercihi durumundadır.