En Lezzetli Künefe Nasıl Pişirilir?

En Lezzetli Künefe Nasıl Pişirilir?

Dondurulmuş künefeyi en iyi şekilde pişirmek için fırınınızda ön ısıtma işlemi yapmanız uygun olacaktır. Ambalajından çıkarttığınız künefeyi geniş olan yüzeyi üst tarafa gelecek şekilde uygun büyüklükte tepsi içerisine yerleştiriyoruz. Hazır Künefe Nasıl Pişirilir? Fırını 250 derece ayarında ayarlayarak 8-10 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Fırından çıkan sıcak künefeye hazırlamış olduğunuz şerbeti ılık olarak dökmek gerektiği de unutulmamalıdır. Sıcak künefe üstüne dökülecek olan sıcak şerbet künefeyi hamurlaştırabilir. Sıcak olarak servis edilecek künefeyi arzuya göre üzerine dondurma, kaymak veya Antep fıstığı dökerek lezzetine lezzet katabilirsiniz. Künefe sunumlarınızın vazgeçilmez lezzeti olarak ikram edebileceğiniz enfes lezzetiyle, içinde eriyen künefe peyniriyle tadına doyulmaz damak tadı bırakacak ve hazırlamış olduğunuz künefe çok beğenilecek.

Künefe Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Hazır Künefe Nasıl Pişirilir? 4 kişilik porsiyon için orta boy tencereye, 2 su bardağı su ve 1,5 su bardağı toz şeker ilavesi yapıyoruz. Şerbet kaynayınca şekerin kesilmemesi için 1 çay kaşığı da limon suyu ekliyoruz. Şerbeti 10-15 dakika kadar kaynatarak ılınınca sıcak künefenin üzerine döküyoruz. Pratik olarak hazırlanabilecek künefe mükemmel lezzetiyle damakta eşsiz lezzet bırakacak. Şerbetin şekerini isteğinize göre artırabilirsiniz. Yoğun tatlı sevenler için 2 su bardağı su ve 2 su bardağı şeker ilavesiyle de şerbet hazırlayabilirsiniz. Porsiyon miktarına göre şerbetin miktarını da ayarlayabilirsiniz. Tarifimizde 4 kişilik porsiyon hazır künefe için verilmiş olup hazırlayacağınız kişi sayısına göre artış ya da eksiltme yapabilirsiniz.

Şerbetli Hatay Künefesi Nasıl Hazırlanır?

Osmanlı mutfağından bugünlere kadar gelen yöresel tatlımız künefeyi sizlerle buluşturuyoruz. Hatay iline ait lezzet şerbetli tatlılardan olmasına rağmen hafifliği sayesinde çok beğenilir. Hazır Künefe Nasıl Pişirilir? Tatlının lezzetini artırabilmek için gül suyu, portakal suyu ilavesini de şerbet içine birkaç damla olacak şekilde hazırlayabilir ve farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Acil ikramlık olarak evinize ansızın gelen misafirlere dolabınızda bulundurduğunuz tatlınızı afiyetle ikram edebilir ve lezzetiyle hayran bırakabilirsiniz. Ziyafet şöleni için evinize yemeğe gelen misafirleriniz için de ideal olacak künefeyi ikram edebilirsiniz. Gıda üzerine işletme sahibiyseniz müşterileriniz için menünüzde künefeye yer açarak servislerinizi künefeyle çeşitlendirebilirsiniz.