Gerçek Hatay Künefesi Yapmak İçin Dondurulmuş ürünlere Yönelin

Gerçek Hatay Künefesi Yapmak İçin Dondurulmuş ürünlere Yönelin

Hatay mutfağının tatlı bölümünde en iddialı olduğu lezzet künefedir. Kadayıf ve tuzsuz peynirle yapılan bu tatlı oldukça özgün bir lezzet olduğu için bir çok kişinin damak tadına hitab etmektedir. Hatay dışında Mersin ve Adana`da da fazlaca yapılan tatlıyı bir çok yöre benimsemiştir. Farklı yapılış yöntemleri olmasına karşın künefe satışı en çok Hatay`da yaygın olduğu için Hatay yapılış tarzı benimsenmiştir demek doğru olur.

Cumhuriyet yıllarına dayanan bir geçmişi olan tatlıyı aslında savaştan dönen askerler getirmiş ve bunlar öğreterek yaymıştır. Hatay yapılışına göre tek kişilik porsiyonlarda verilse de Mersin`de bunu genelde büyük tepsilerde ateşin üzerinde yaparlar.

Dondurulmuş Künefeler Nasıl Hazırlanır?

Birden fazla çeşidi olan künefenin yapımı zahmetlidir. Malzemeler size az geldiğinden yapılmasında da fazla incelik olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu tatlıyı yapmak beraberinde bazı ölçüleri çok iyi bilmeye dayanır. Bunların başında da tel kadayıfın yağlanması ve peynirin miktarıdır. Ayrıca tuzsuz peynir olarak kastedilen genelde Hatay peyniridir. Dondurulmuş künefe satışında da içerisinde gerçekten bu peyniri kullananları almanız önerilir. Bunu en iyi yapan firma olan Asi künefeleri gerçek Hatay künefesi üretir. Zaten dağıtım anlamında öncü olmasının nedeni de budur. Bunu http://www.asikunefeleri.com/index.html sitesinden de inceleyebilirsiniz.

Dondurulmuş olan ürünü kullanmak için fırınlamanız ve ayrı bir tencerede şerbet hazırlamanız yeterlidir. Şerbeti pişirdikten ve kullanıma hazır hale getirdikten sonra yapmanız gereken tek şey sunumudur. Bunun için üzerine antep fıstığı ya da hindistan cevizi kullanabilirsiniz.

Künefenin Sunum Anlamında Farklılığı Var mıdır?

İstanbul künefe firmalarının çoğu birer kişilik porsiyonlar halinde künefeleri servis etse de tatlının sunum anlamında farklılık göstermesinin nedeni illere göre farklı yapılmasından kaynaklıdır. Yani Mersin`i örnek göstermek gerekirse Mersin`de sunumu yapılan tatlılar daha çok büyük tepsilerde geldiği için dikdörtgen olarak kesilerek ayrı tabaklarda verilmektedir. Ama dediğimiz gibi İstanbul künefe satan yerler dilim dilim servis etmek yerine Hatay`ın yapılışını baz almış ve tek kişilik porsiyonlar halinde hazırlayarak müşterilere getirmeyi tercih etmiştir diyebiliriz.