Hatay’ın Lezzeti İstanbul’a Taşındı

Hatay’ın Lezzeti İstanbul’a Taşındı

Hatay`dan bütün ülkemize hatta dünyaya yayılmış muhteşem bir lezzettir künefe. Yapılması maharet isteyen ve zor olan künefe, usta ellere gerek duyduğu için her yerde yapılsa da hepsinde yenilmiyor maalesef. Kimisi yağı çok koyuyor, kimisi fıstığı az atıyor, kimisi de peyniri kalitesiz kullanıyor.

Günümüzde dondurulmuş gıdalar almış başını gidiyor. Künefeyi bile dondurup üzerine şerbet döken firmalar bile var. Çıtırdayan kadayıfı ve ağızda eriyen peyniri ile sıcak mı sıcak bir rüzgar. Künefe İstanbul`da Nerde Yenir diye düşünüyorsanız sizlere bu sorunun cevabını bizler veriyoruz.

İstanbul`da Bir Künefeci

Türk milleti olarak tatlıya haşır neşir olduğu doğrudur fakat bu tatlıdan kastettiğimiz asıl şey, çıtır kadayıfına ve sıcacık peynirine doyamadığımız künefedir.

Bayramların vazgeçilmezi olan şerbetli tatlıları hemen hemen her yemek sonrası canımız illa ki çeker. Fındıklı baklavalar, bol fıstıklı tatlılar, peyniri uzayan künefeler..

Künefe`nin ayarını tutturmak usta işidir. Malzemesi ne çok az olmalı ne de çok bol olmalı. Ayrıca şekeri de kararında olmalı. Bütün bunların kararı tamsa o tatlının lezzetinden şüphe etmemek gerekir. Her şehri lezzet diyarı olan Türkiye`de, Hatay`ın meşhur künefesini yemek için şehir şehir gezmenize gerek yok. İstanbul`da bu lezzetleri tam da mutfağından çıkmış gibi yiyebileceğiniz bir yer mevcut. Künefe İstanbul`da Nerde Yenir diye sorarken peynir ve kadayıf ikilisinin birleşiminden olan künefenin anavatanı Hatay olsa da birden fazla çeşidi olmasına rağmen genel yapılış yöntemi aynıdır.

Hakiki Bir Künefe

Künefenin anavatanı Hatay dedikten sonra, bu leziz tatlıyı yemek için sizlere başka bir yer önermek olmaz gibi gözükse de, gerçek bir Hatay ustasının İstanbul`da hazırladığı künefeyi yemeniz için sizlere gönül rahatlığı ile önerebiliriz.

Müdavimleri oldukça fazla olan Asi Künefeleri, gerçekten künefesinin lezzetinin ne kadar iyi olduğunu anlayacağınız bir yerdir. En sağlıklı ve organik malzemelerle yaptığı lezzetli künefelerle en üst sıraya çıkıyor. Künefenin en güzel ve en özel hallerini Asi Künefeleri`nde bulmak mümkün. http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden dilediğiniz bütün bilgileri alabileceğiniz bu güzel künefeci, Künefe İstanbul`da Nerde Yenir sorusuna verilebilecek en güzel cevaptır. Yanında sunulan Türk çayı ile birlikte künefenin keyfini çıkarabilirsiniz.