Hatay Künefe

Hatay Künefe

Künefe, geleneksel bir lezzettir. Genel olarak baktığımız zaman yapımı kolay; fakat incelikleri olan bir şerbetli tatlıdır. Farklı yörelerde, farklı malzemeler kullanılarak künefe yapıldığına şahit olabilirsiniz. Kendi içinde çeşitleri de bulunur. Hatay künefe bunlardan biridir. Bu künefeyi isterseniz evde de yapabilirsiniz. Elbette bunun için belli püf noktalarına ve tariflere uymanız fayda var.

Hatay Künefe Nasıl Yapılır?

Size evde yapabileceğiniz bir tarif verelim. Hatay künefe için aşağıda bulunan malzemeleri temin etmelisiniz:

Şerbetin Hazırlanışı:

Künefe yapmadan evvel mutlaka şerbet hazır olmalıdır. Çok sıcak dökülen şerbet, künefenin hamur olmasına neden olur. En az yirmi dakika şerbetin beklemesi gerekir. Yani ilk olarak şerbeti hazırlayacak ve beklemeye alacaksınız. Bunun için derin bir tencere alalım ve 2,5 su bardağı suyumuzu tencere içine koyalı. Suyun içine 3 su bardağı şekeri ekleyelim ve kaynamaya bırakalım. Şekerlenmeyi engellemek için içine birkaç damla limon suyu ekleyelim. Kısık ateşte 20-25 dakika pişirme yeterli olacaktır. şerbetin olduğunu anlamak için bir kaşık alabilir ve kaşıkla aldığınız şerbeti tekrar tencereye dökebilirsiniz. Bu şekilde kıvamı da anlayabilirsiniz. Eğer kıvam biraz koyuysa zaten hazır hale gelmiş demektir. Bundan sonraki süreçte beklemeye almak gerekecektir.

Hatay Usulü Künefe

Hatay künefe için elde geniş yuvarlak bir bakır varsa, çok iyi olur. Margarinle bunu yağlamalısınız. Üzerine künefeleri dağıtın ve elinizle kadayıf üzerine baskı yapın ki sıkılaşsın. Peyniri bir kabın içine rendeleyip eşit şekilde künefe üzerine yayalım. Ardından üzerine yeniden künefe ekleyelim ve peynir arada kalsın. Burada önemi olan pişirme esnasında künefe yanmasın diye sürekli çevirerek pişirmektir. Kenarda kalan künefeleri spatula yardımıyla içe alalım ki, oluşan boşlukla altın ne derece piştiğini kontrol edelim. Alt kısım pişince bir kaba alalım ve aynı şekilde çevirip diğer kısmı da pişirelim. Üzerine şerbeti ekleyince künefe de hazır olacaktır. eklemek istediğiniz Antep fıstığı ya da ceviz sayesinde süslemeniz de yapılır.

Asi künefeleri tam ağzınıza layık künefeler hazırlıyor ve bunu sizlere sunuyor. Uzmanından masanıza künefe yemek için adres belli.