Hatay Künefe çeşitleri Dünya Pazarında

Hatay Künefe çeşitleri Dünya Pazarında

Anavatanı Hatay olarak bilinen ancak Mersin, Urfa, Gaziantep gibi şehirlerde üretilen Hatay Künefe tatlısı ülkemizde en çok tercih edilen tatlılar arasındadır. Her restaurant, cafe ve tatlıcılarda bulunan künefe, son dönemlerde ülkemiz dışında yurt dışında da rağbet görmeye başlamıştır. Uzun yıllardır künefe imalatı gerçekleştiren ve ülkemizde büyük pazar payına sahip olan Asi Künefe markası da bu sebeple yurt dışına da ürün gönderimleri gerçekleştirir. Hazırlanması oldukça basit ve lezzetli olan bu tatlıların ekonomik olması da taleplerin artmasına sebep olmuştur. Sadece su ve şekerle elde edilen şerbetin hazırlanmasıyla servise hazır hale getirilen Dondurulmuş Künefe ile lezzeti doya doya yaşayabilirsiniz. Özel peynir ve kadayıftan üretilen künefenin yapımın oldukça zor olması da hazır künefe satışlarını arttırmıştır. Sağlıklı koşullarda üretilen ve şoklama sistemiyle besin değerini koruyan künefeleri güvenle tüketebilirsiniz. Ayrıca misafirleriniz ve özel günlerinizde de farklı sunumlar hazırlamak isteyenler Asi künefe sitesi üzerinden sipariş verebilirler.

Hatay Künefesi İle Mersin Künefesi Arasındaki Fark Nedir?

Özel malzemelerle hazırlanan künefe çeşitlerinin tadı birebir aynı fakat sunumları farklıdır. İstanbul Künefe satışı gerçekleştiren mekanlarda, genellikle tek kişilik olarak hazırlanan Hatay künefesi sunulur. Dondurulmuş olarak satılan künefeler de tek kişilik olarak hazırlanır ve bu şekilde paketlenir. Büyük tepsilerde yapılan ve lezzet olarak aynı olan Mersin künefesi ise kesilerek servis edilir. Kullanım kolaylığı ve sunum açısından tek kişilik olarak yapılan künefeler daha çok tercih edilir.

Hazır Künefe Yapımında Kullanılan Peynir Türleri

Sadece künefe malzemesi olarak kullanılan özel peynir türlerinin yapımı da ayrı bir zaman ve emek gerektirir. Kullanılan peynirin tuzsuz olması ve pişirildiğinde erimiş olması gereklidir. Genellikle Hatay peyniri tercih edilse de Antep, Urfa ve lor peynir çeşitleri de künefe yapımında kullanılır. Hazır künefe çeşitlerinde de bu tür peynirler dışında herhangi bir peynir kullanılmaz. Künefe Satışı konusunda büyük başarılara imza atan Asi Künefe ise, peynirlerinin yapımında hem keçi hem de koyun sütünden yapılan ürünleri tercih ettiklerini ifade etmiştir. Hem ekonomik hem de sağlıklı olan geleneksel tatlıları internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.