Hatay Künefesi Asi Künefe’de

Hatay Künefesi Asi Künefe’de

Künefe yemek için zaman fark etmez ancak mekan fark eder. Bu söylem Hatay ili dışında söylenen kalıplaşmış bir sözdür. Çünkü her yenilen künefe aynı lezzeti vermez. Anavatanı Hatay olan künefe asırlardır Türk mutfağının en çok tercih edilen tatlılarından biri olmuştur. Kendine özgü taze tuzsuz peyniri ile irmikle harmanlanan kadayıfı ile kendisini şerbetli tatlılardan ayırır. Özellikle sıcak olarak yeniliyor olması tatlıyı farklılaştıran en önemli unsurdur. Kadayıf her peynirle yapılmaz. Kolay ev tariflerinde kaşar ya da dil peyniriyle yapılabileceği yazar ancak orijinal Hatay künefe bu şekilde yapılmaz. Hatay`da üretilen sümme peynir künefe için en uygun peynirdir. Bu peynir ne kadar çok sünerse o kadar kaliteli ve lezzetlidir.

Künefenin Sunumu

Künefenin yapımından sunumuna kadar her bir aşama ustalık gerektirmektedir. Künefe genellikle istenilen porsiyon boyutundaki tepsilerde pişirilir. Pişirilirken alttan ateşli ocaklar tercih edilir. Künefe daha sonra ters çevrilerek diğer yüzü de pişirilir. Masaya şerbetlenmemiş şekilde gelen künefenin şerbeti sunum anında dökülür. Burada en önemli detay şerbetin soğuk künefenin ise sıcak olmasıdır. Bu şekilde ılıklaşan künefe bekletilmeden yenilmelidir. Genelde işletmeler künefe sunumunda üzerine kaymak ya da dondurma koyar. Ancak orijinal Hatay künefesinde bu yoktur. Tadı lezzetli olabilir ancak orijinal künefede tüm yüzey antep fıstığı ile kaplanmış olmalıdır. Böylece lezzetine erişmiş olur. Ayrıca künefe yanında su ikram edilir. Bu su şerbetin içerisindeki yoğun şekerin yakıcılığının gitmesi içindir. Eğer sıcak bir havada künefe yiyorsanız su künefenin verdiği harareti alacaktır.

Künefe Satışı

Künefe satışı işletmeler dışında büyük firmalarca dondurulmuş künefe şeklinde de satış yapmaya başlamıştır. İstanbul künefe dağıtım noktası ile birlikte pek çok noktadan dağıtım yapan Asi Künefe, bu konuda 40 yıllık tecrübeye sahiptir. Asi Künefe orijinal lezzeti korumak için kendi imalathanesini oluşturmuş ve devamlı gerçekleştirdiği kalite kontrolleri ile birlikte orijinal Hatay künefesi lezzeti sağlamaktadır. Pek çok şehre Hatay künefesi dağıtımı yapan Asi Künefe, Hatay kültürü içerisinde yetişmiş ustaları ile birlikte bu tadı sunmaktadır. http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden siz de bu kaliteyi inceleyebilirsiniz.