Hatay Künefesi Nerede Bulunur?

Hatay Künefesi Nerede Bulunur?

Yemek yemeyi bir sanat haline getiren kişiler, her yörenin ünlü yemeklerini bilmekte ve usta ellerden çıkan yemekleri tercih etmekteler. Yörelere özgü yemeklerin sırları genellikle özel malzemelerdir. Hatay künefesi de; Hatay yöresine özel lezzetlerden biridir. Farklı yörelerde de künefe yapılıyor olsa da; Hatay künefenin anavatanı olarak bilinir ve Hatay künefesinin lezzeti başka bir çeşitte yakalanamaz. İstanbul künefe satan yerler için de müşterilerine Hatay künefesi ikram edebilmek ayrıcalıklı bir yer kazandırır.

Hatay Künefesinin Farkı Nedir?

Hatay künefesi, şerbetli tatlılar arasında en sevilen tatlılardan biridir. Hatay künefesini diğer yörelere ait künefelerden ayıran özellikler arasında, kullanılan malzeme ve pişirme yöntemi ile sunumunun farklılığı gelmektedir. Hatay künefesinde, Hatay peyniri olarak da bilinen özel bir peynir çeşidi kullanılmaktadır. Keçi ya da inek sütünün ısıtılıp mayalanmasıyla elde edilen künefe peyniri, çiğ süte yakın özelliklerde tuzsuz bir peynirdir. Isıyla birlikte erimesi nedeniyle künefeye bambaşka bir lezzet kazandıran bu peynir, künefe satışı yapılan yerler tarafından Hatay`dan özellikle getirtilmektedir.

Malzemelerin dışında; diğer bölgelerdekinden farklı olarak porsiyon sayısına göre değişik ölçülerdeki özel tepsilerde hazırlanan Hatay künefesi, bu tepsiler içinde şerbetlenerek sıcak sıcak servis edilmektedir. Hatay künefesinin sunumu sırasında üzerine eklenen malzemelerin başında Antep fıstığı gelse de; ceviz, fındık, hindistan cevizi gibi malzemeler de kullanılabilmektedir. Ayrıca, kaymak ya da dondurma ile servis edilen künefenin de hem göze hem de mideye hitap ettiğini belirtmek gerekir.

Dondurulmuş Hatay Künefesi

İstanbul künefe firmaları arasından sıyrılarak sektörde kendine önemli bir yer edinen Asi Künefeleri, Hatay künefesinin benzersiz lezzetini ülkemizin her yerine ulaştırmanın gayretini vermektedir. Özel tesislerinde üretilen malzemeler sayesinde ürün kalitesini garanti altına alan Asi Künefeleri tarafından tek porsiyonluk paketlerde hazırlanan künefe dondurularak 60`lık ve 100`lük paketler halinde satışa sunulmaktadır. Dondurulmuş künefe, uygun koşullar sağlandığında çok uzun süre tazeliğini koruyarak saklanabildiğinden, hem evlerinde hızlı ve kolay bir şekilde Hatay künefesi yapmak isteyen kişiler hem de müşterilerine usta ellerden çıkmış Hatay künefesi sunmak isteyen işletmeler tarafından tercih edilmektedir.