Hatay Künefesi ve Mersin Künefesi Yarışıyor

Hatay Künefesi ve Mersin Künefesi Yarışıyor

Şerbetli, tuzsuz peynirli bir tatlı olan ve tel kadayıftan yapılan künefe hem Hataylıların hem de Mersinlilerin sahip çıktığı bir lezzet. Daha çok Hatay`la anılan bu tatlı aslında ilk Mersin`e uğramış. Cumhiyet döneminde yurda dönen askerlerin önce Mersin`de sonra Hatay`da öğrettiği lezzete Hatay`ın daha çok sahip çıktığını söyleyebiliriz. Künefe satışı ve üretimi anlamında Hatay`ın üstün olduğunu söylesek de lezzeti tüm ülkeyi sarmıştır diyebiliriz. Özellikle dondurulmuş ürünlerin artması künefenin de her yerde daha fazla yaygınlaşmasını sağlamıştır. Siz de bu Hatay lezzetini denemek istiyorsanız bunun için marketlere uğramanız da yeterli olacaktır. Yapılışı şehirden şehire farklılık gösteren bu tatlının sık yapıldığı diğer şehirler ise şunlar: Adana, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin.

Künefe Nerede Pişirilmelidir?

Bu tatlının bazı incelikleri vardır ve bu incelikleri bilmeden tam olarak istenilen şekilde yapmak mümkün değildir. Ayrıca odun ateşinin üzerinde çok daha güzel pişer. Dondurulmuş künefe ürünleri daha çok fırınlarda pişirildiği için hazır yediğiniz gibi olmayacaktır. Fakat bu anlamda çok iddialı olan Asi künefeleri birebir Hatay lezzetini tanıştırır. Hatay damgalı ve gıda denetimli ürünler sunan firma 40 senedir künefe ürettiği için işinde ustadır. Ülkenin bir çok şehirinde görebileceğiniz Asi künefeleri gittikçe yaygınlaşmış ve lezzeti sevilir olmuştur. Sertifika anlamında müşterilerine açıklama yapan firmanın diğer ürünlerine http://www.asikunefeleri.com/index.html sitesinden bakabilirsiniz.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Hazır Hale Getilir?

İstanbul künefe firmalarının bazıları dondurulmuş olarak aldığı künefeyi müşterilere ikram etmektedir. Evinizde alarak da yapabileceğiniz bu ürünü hazırlaması çok basittir. Bunun için yapmanız gereken künefenin arkasında yazan talimatlara uygun hareket etmektir. Kaç dakika fırında tutmanız gerektiği, şerbetine ne kadar su ve şeker koymanız gerektiği gibi tüm bilgiler zaten verilmiştir. Üstelik pişirme süresi kısa olan bu tatlının şerbeti de kolay hazırlandığı için ani gelen misafirleriniz için kurtarıcı bir seçenek olacaktır. İstanbul künefe satan yerler gibi bir tatlı hazırlamak istiyorsanız dondurulmuş ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylece hem zahmete girmeyecek hem de ölçüsünü tutturmak için uğraşmayacaksınız.