Hatay Künefesinin Farkı

Hatay Künefesinin Farkı

Künefe, Doğu Akdeniz mutfağı tutkunları için asla göz ardı edilmeyecek eşsiz bir tatlıdır. Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Mersin, Adana gibi pek çok yörenin mutfaklarında künefe çeşitlerine rastlansa da künefenin asıl adresi Hatay mutfağıdır. Hem içinde kullanılan özel peynir hem de pişiriliş yöntemiyle farklılık gösteren Hatay künefe, açık ara ile diğerlerinden ayrılmakta ve damaklarınızda benzersiz bir tat bırakmaktadır.

Künefe Peyniri Nedir?

Künefenin lezzetini belirleyen malzemelerin başında içinde kullanılan peynir gelmektedir. Tuzsuz ve çiğ süte yakın bir lezzette olan bu peynir, iki kat halinde hazırlanan kadayıfın arasına yerleştirilmektedir. Hatay peyniri olarak da bilinen künefe peynirinin taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Her zaman taze Hatay peynirine ulaşılamaması durumunda, dil peynirinin de kullanıldığı görülse de aynı lezzeti verdiği söylenemez. Hatay künefe ile diğer yörelerinde hazırlanan künefeler arasındaki farklardan biri de; pişirilme yöntemidir. Hatay künefesi, porsiyona uygun farklı büyüklükte tepsilerde hazırlanmaktadır. Tek kişilik, iki, üç ya da dört kişilik porsiyonlarda hazırlanan künefenin, kısık ateşte ve tepsi çevrilerek yavaş yavaş pişirilmesi gerekmektedir.

Hatay Künefesi Nasıl Servis Edilir?

Özel tepsilerde pişirilerek hazırlanan Hatay künefesi, yine bu tepsilerle sıcak olarak servis edilmektedir. Şerbeti döküldükten sonra üzerine Antep fıstığı, ceviz, fındık ya da hindistan cevizi serpilen tatlının kaymak ile servis edilmesi de mümkündür. Tatlının üzerine koyulan bir parça kaymak ve üzerine serpilen kıyılmış kuruyemiş ile birlikte hem lezzet hem de görüntü olarak akılları baştan alacak bir tatlı ortaya çıkacaktır.

Künefeden vazgeçemeyen ama her zaman yerinde tüketme imkanı bulamayan kişilerin taleplerine karşılık vermek üzere Asi Künefe tarafından piyasaya sürülmüş olan dondurulmuş künefe ile, bu eşsiz lezzeti evde hazırlayıp dilediğiniz şekilde süsleyerek servis etmeniz de mümkün hale gelmektedir. Dondurulmuş künefe için, en iyi Hatay künefesinin İstanbul`daki adresi olan Asi Künefe`nin http://www.asikunefeleri.com/ internet sitesinden dondurulmuş künefe siparişi verebilir ve künefe keyfini evinizde de sürdürebilirsiniz.

Dondurulmuş künefeyi evde hazırlamak için; az pişirilmiş olarak paketlenen Hatay Künefe, yağlanmış bir tepside kızarana kadar pişirilir. Kısa zamanda pişen tatlının üzerine şeker, su ve limon suyuyla hazırlanan şerbet dökülür ve arzuya göre süslenerek sıcak servis edilir.