Hatay Künefesinin İzinden Gitmek Artık çok Kolay

Hatay Künefesinin İzinden Gitmek Artık çok Kolay

Künefe satışını arttıran dondurulmuş hazır künefeler bizlere Hatay lezzetini yakınımızda sunuyor. Antakya yöresi ile özdeşleşen bu lezzeti artık insanlar da daha yakından tanımak istiyor. Bunun için biraz tarihinden bahsetmek gerekirse 1930`lu yıllara geri dönmek gerekiyor. Ülkemize farklı kültürlerden karışan bu lezzeti getiren ise askerler oluyor. İlk kez Mersin`de bu lezzeti kavuşturan askerler ardından Hatay`ı da bu lezzetle buluşturuyor ve künefe anavatanını bulmuş oluyor. çünkü Hataylılar çok daha fazla bu lezzeti benimsiyor. Hatay`dan tüm şehirlere yayılan künefe ev tariflerinin de verildiği fakat hazır alınmasının tercih edildiği bir lezzet. Çünkü içerisinde kullanılan peyniri bulmak çok zor. Gerçek künefe peyniri olarak tanımlayabileceğimiz bu peynir çiğ süte çok yakın. Bu da çabuk bozulmasına imkan veriyor.

Dondurulmuş Künefenin Lezzeti Nasıldır?

Öncelikle dondurulmuş künefenin Hatay usülü yapıldığını söyleyelim. Bu da içerisinde gerçek Hatay peynirini barındırdığının bir göstergesi. Tek kişilik porsiyonları marketlerin dondurulmuş ürünler rafında kolaylıkla görebilirsiniz. Lezzet anlamında size en başarılı sonucu verecek olan Asi künefeleri ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere sık dağıtım yapan bir markadır. Hatay tescilli olan firma köklü olmasından dolayı Hatay künefe lezzetini tam olarak oturtmayı başarmış, dağıtım alanını güçlendirmiştir. Gıda denetimleri tam, garantili, kolay pişecek bir künefe almak için Asi künefelerini tercih edebilirsiniz. İstanbul künefe firmalarından olan marka http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresinden de incelenebilir ve diğer kadayıflı tatlılarına da bakılabilir.

Hatay Künefesinin Diğer Künefelerden Farkı Nedir?

Mersin`le kıyaslandığından anlaşılabilecek Hatay künefesi bize en gerçek lezzeti sunan künefe yöntemini kullanır. İnsanların alışkın olduğu gerçek lezzet Hatay peynirinde gizlidir ve Mersin gibi yöreler künefe içerisinde bu peyniri kullanmayabilir. Bu yörelerin tercih ettiği peynirler Urfa peyniri, lor peyniri gibi diğer tuzsuz peynirler olabilmektedir. Ayrıca Hatay künefesi porsiyon anlamında da daha kullanıma elverişlidir. Çünkü restoranlara bakarsanız tek kişilik porsiyonlar halinde sunulduğunu göreceksiniz. Bu durumda İstanbul künefe satan yerlerin bu yöntemi benimsediğini göstermektedir. Ilık olarak servis edilmesi de bir diğer önemli özelliğidir.