Hatay ve Mersin Künefelerinin Farkını Biliyor musunuz?

Hatay ve Mersin Künefelerinin Farkını Biliyor musunuz?

Farklı lezzetler olarak gözükse de aynı malzemeler fakat bir kaç farklı yapılış şekliyle ortaya ilginç sonuçlar çıkaran Mersin ve Hatay künefesi birbiriyle sürekli kıyaslanmaktadır. Geçmişe inerek anlatmak gerekirse künefenin anavatanı sayılan Hatay`ın aslında Mersin`den daha sonra künefeyle tanıştığını söyleyebiliriz. Çünkü Mersin`e savaştan dönen Cumhuriyet dönemi askerlerinin getirdiği ve anlattığı Künefe, yaklaşık olarak on sene sonra Hatay`da yapılmıştır. Ancak Hatay künefe satışı ve üretimi anlamında daha faal olmuş ve ismini ünlendiren şehir olmuştur. Bu nedenle pek çok insan künefenin ilk kez Hatay`da yapıldığını düşünse de bu bilgiyi öğrendikten sonra epeyce şaşırmaktadır.

Hatay ve Mersin Künefeleri Nasıl Yapılır?

Hatay künefesi yapılırken porsiyonların hesaplanması kişi sayısıyla paralellik gösterir. Çünkü tek kişilik tepsi tabak dediğimiz malzemenin üzerine yapılan künefe bu sayede istenildiği kadar pişirilir. Dondurulmuş künefelerde Hatay künefesidir. Çünkü hem satışı kolay hem de paketleyip kullanılması daha mantıklıdır. Mersin künefelerine bakarsak büyük tepsilerde yapıldığını piştikten sonra dilimlenerek servis edildiğini görürüz. Genelde dikdörtgen kesilen bu dilimler dışında börekci ocağı dediğimiz alevli ocakların üzerinde de servis edildiği olmuştur. İstanbul künefe firmalarının çoğu Hatay yöresinde nasıl yapılıyorsa o şekilde yapmayı daha uygun görmüştür. Bazı yerler künefeyi fırından aldıktan sonra şeker yakıcılığını azaltmak adına bir bardak soğuk su ilave etmekte ve bu bir bardak suyu çektikten sonra şerbeti üzerine eklemektedir.

Dondurulmuş Künefe Satın Alınır mı?

Asi dondurulmuş künfeleri gibi alanında isim yapmış kaliteli bir markadan ürün alacaksanız bunun için herhangi bir çekinceniz olmamalıdır. Çünkü Asi künefelerini incelediğimiz zaman 40 senedir bu sektörün içerisinde olduğunu ve sürekli olarak ülke çapında dağıtım yaptığını görmekteyiz. Bu dağıtımların hiç birinde problem yaşamayan firma üstelik Hatay tescilli olmasıyla öne çıkar. İstanbul künefe satan yerlerin başında gelen firmanın tüm bu bilgilerine ve sertifikalarına http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresinden de bakabilirsiniz. Yapmanız gereken dağıtım listesine bakarak size en yakın Asi künefeleri ürününü nerede bulabileceğinizi anlamaktır. Dağıtım anlamında geniş olduğu için özellikle büyük şehirlerde Asi künefelerinden sıkça söz edilir.