Hatay`dan Dünya Mutfağına Uzanan Yolculuk Asi Künefe

Hatay`dan Dünya Mutfağına Uzanan Yolculuk Asi Künefe

Hatay iline özgü olan künefe tatlısı artık tüm dünya tarafından bilinen bir lezzettir. Bu tatlı genel görünümü ile iki katlı bir kadayıf arasında peynir olan bir görünüme sahiptir. Sıcak şerbetini de bu tatlının üzerine döktükten sonra içindeki peynir daha da eriyor ve ortaya oldukça hoş bir görüntü ve lezzet çıkıyor.

Asi künefe markası olarak biz gerçek ve hakiki Hatay künefesini imal etmekteyiz. Mersin adana Gaziantep Şanlıurfa gibi doğu Akdeniz bölgesindeki illerde yapılan künefelerden daha farklı bir görünümde ve farklı lezzetlerde yaptığımız hakiki künefe ile ülke çapında oldukça önemli bir marka konumundayız. Aynı zamanda imal ettiğimiz paketler içindeki dondurulmuş olan künefelerimizi de siparişlere göre diğer illere de gönderebiliyoruz. Bu sayede İzmir Ankara Bursa ve İstanbul künefe bakımından kaliteli bir lezzeti bulundurabiliyor.

Dondurulmuş Künefenin Yapılış Tarifi

Dondurulmuş künefe ham olarak sadece kadayıf ve peynir ile olan künefenin ilk halidir. Bu ilk haldeki künefe önce özel odalarda donduruluyor ve ardından da paketlenerek satılmaya başlanıyor. İşte asi markalı künefe paketlerinin arkalarında bu künefenin nasıl yapılacağına dair bilgiler de mevcuttur.

İlk yapmanız gereken künefeyi paketinden çıkarmaktır. Ardından da bu künefeyi koyduğunuz bir tava sayesinde ocak üzerinde ısıtıyorsunuz. Bu sırada da diğer bir ocakta şerbeti hazırlamaya başlıyorsunuz. Pakette yazan oranlarda su ve şekeri karıştırıp kaynayana kadar ısıtıyorsunuz. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alıyor ve sıcak durumdaki künefenin üzerine döküyorsunuz. Bu şekilde sıcak bir vaziyette servis edilerek anında yenebiliyor.

Künefelerimizin İçinde Kullandığımız Peynirin Özellikleri

Künefenin içinde kullanılan peynir oldukça önemli bir yapıdadır. Çünkü bu peynir kadayıfla iyi bir uyum yakalamalıdır ki ortaya son derece muazzam bir lezzet çıkabilsin. Asi künefe markası olarak künefe içindeki peynirlerimizin tuzsuz olmasına dikkat ediyoruz. Aynı zamanda da bu peynirin keçi ya da inek hayvanlarından alınan sütten yapılmış olması gerekiyor. Bu şekilde kadayıf ve şerbetle de güzel bir uyum sağlayarak lezzetli bir tatlı ortaya çıkıyor. Bizim de Künefe satışımız yükselmiş oluyor.