Hazır Künefe ile Hatay Künefesi çok Yakınınızda

Hazır Künefe ile Hatay Künefesi çok Yakınınızda

Hatay yöresinin en önde gelen lezzetlerinden biri olan Hatay künefesi, tel kadayıf ve tuzsuz peynirin muhteşem uyumu ile ortaya çıkan şerbetli bir tatlıdır. Damak zevkine düşkün olanlar için ayrı bir yere sahip olan Hatay künefesi, diğer yörelerde yapılan künefe çeşitlerine göre farklılıklar taşımaktadır. Müşterilerine her şeyin en iyisini sunmak isteyen İstanbul künefe satan yerler özellikle Hatay künefesini menülerine almaktadırlar.

Hatay Künefesinin Farkı Nedir?

Hatay künefesi, içinde kullanılan malzeme ve pişirme yöntemi ile diğer yörelerde yapılan künefelerden ayrılmaktadır. Diğer yörelerde, künefe büyük tepsilerde hazırlanmakta, pişirilip şerbetlendikten sonra servis için bekletilmektedir. Sipariş geldiğinde kare ya da dikdörtgen parçalar kesilerek ılık halde servis edilen künefe, Hatay künefesine göre daha yumuşak kıvamlıdır. Hatay künefesi ise; porsiyon sayısına göre değişik ebatlardaki özel tepsilerde hazırlanmakta ve kısık ateş üzerinde tek tek çevrilerek pişirilmektedir. Her iki tarafı da iyice kızardıktan sonra şerbeti eklenen tatlı birkaç dakika dinlendirilip, üzeri Antep fıstığı, fındık, badem ya da hindistan cevizi ile süslenerek servise sunulmaktadır. Hatay künefe satışı yapan yerlerde, künefenin içinde Hatay peyniri olarak da bilinen özel bir künefe peyniri kullanılmaktadır. Künefeye lezzetini veren malzeme bu peynirdir. Çiğ süte yakın özellikteki künefe peyniri, ısıyla birlikte eridiğinden sıcak sıcak servis edilen tatlı kesildiğinde içinden sünerek çıktığından ve zihinlerde yer eden künefe görüntüsüne neden olmaktadır. Oldukça uğraş ve ustalık gerektiren bir iş olan Hatay künefesi yapımı, dondurulmuş künefe ile oldukça pratik bir hale gelmiştir.

Hatay Künefesi Yapmak Artık Çok Kolay

Dondurulmuş gıdaların hayatımıza girmesiyle birlikte her geçen gün yeni bir ürün dondurucularımızda yerini almaktadır. Günlük yaşamın temposu içinde hızlı ve pratik bir şekilde yemek hazırlamaya imkân tanıyan dondurulmuş ürünler arasında dondurulmuş künefe de yerini almıştır. İstanbul künefe firması olan Asi Künefeleri`nin Antakya`nın seçkin ikramı olarak piyasaya sunduğu dondurulmuş Hatay künefesi, hem zamandan hem de emekten tasarruf etmeyi sağlamaktadır. Evinde künefe yaparak aile bireylerini ya da misafirlerini şaşırtmak isteyenler kadar müşterilerine enfes Hatay künefesini sunmayı borç bilen işletmelere kadar her kesime hitap eden Asi Künefeleri, Hatay künefesi lezzetini ayağınıza kadar getirmektedir.