Hazır Künefe Pişirilirken Yapılması Gerekenler

Hazır Künefe Pişirilirken Yapılması Gerekenler

Bakkallardan ya da marketlerden satın almış olduğunuz dondurulmuş künefelerin yapımı oldukça basittir. Altı aya kadar buzluklarda muhafaza edebileceğiniz künefeleri istediğiniz zaman hazırlayabilirsiniz. Hazır Künefe Nasıl Pişirilir sorusuna ilişkin olarak ilk yapılması gereken künefenin pişirilmesidir. İster fırında isterseniz de tereyağı ekleyerek tavalarda on dakika içinde pişirebilirsiniz. Tavada pişirirken içinde bulunan peynirin erimesi açsından kısık ateşte yapılması tavsiye edilir. Diğer taraftan ise kişi sayısına göre pişirilen künefelerin üzerine dökülmek üzere şerbetin hazırlanması gereklidir. Su ve şeker ile kaynatılan malzemeye ek olarak, limon suyu ya da limon tuzu da ilave edilmelidir. Limon şerbetin ağır olmasını engeller ve daha hafif bir tatlı elde etmenize katkıda bulunur. En son ise pişirdiğiniz künefenin üzerine sıcak bir şekilde şerbetinizi dökmeli ve beş dakika beklemeniz gereklidir. Şerbetini içine çeken tatlının üzerine dilerseniz fıstık ya da ceviz ekleyebilirsiniz. Ayrıca kaymak ya da mevsimine göre dondurma da koyarak daha lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz.

Hazır Künefeler Ne Kadar Süre Saklanabilir?

İstediğiniz an hazırlayabileceğiniz dondurulmuş künefelerin raf ömrü buzlukta altı aya kadar çıkabilir. Katkı maddesi olmayan ürünlerin uzun süre taze kalmasının sebebi ise, soğuk ortamda bakteri barındırmamasından kaynaklanır. Hazır Künefe Nasıl Pişirilir konusu ise tüketicilerin merak ettiği sorular arasında yer alır. Marketlerde satılan bu ürünlerin yapımı zor olabilir düşüncesiyle satın almaktan vazgeçilebilir. Ancak sadece 10 dakika içinde hem ailenize hem de sevdiklerinize geleneksel olan eşsiz tatlıyı yapabilirsiniz. Sadece pişirerek ve şekerli su kaynatarak elde edeceğiniz künefe lezzeti bakımından restaurantlar da yediğiniz tatlılarla aynıdır. Marketlerin dışında internet üzerinden de istediğiniz yere dondurulmuş künefe siparişi verebilirsiniz. Ayrıca elinize ulaştığı andan itibaren üç gün içinde buzluğa koymadan da tüketebilirsiniz. Özel günlerinizde değişik ve pratik olan künefe aynı zamanda çok ekonomiktir.

Künefe Nasıl Servis Edilir?

Bölgelere göre değişen künefenin sunum aşaması da oldukça önemli ve dikkat çeken bir unsurdur. Hazır Künefe Nasıl Pişirilir sorusuna cevap bulunduktan sonra kolayca hazırladığınız tatlıları nasıl servis edeceğiniz zevkinize kalmıştır. Üzerine fındık, fıstık ya da kaymak gibi malzemeler dökerek süsleyebilirsiniz.