Hızlı ve Kolay Künefe Nasıl Yapılır?

Hızlı ve Kolay Künefe Nasıl Yapılır?

Tarifsiz lezzetteki Hatay yemeklerine hayran olanlar için ilk sıralarda gelen tatlardan biri de künefedir. Kadayıf ve tuzsuz bir tür peynir kullanılarak hazırlanan künefe, hazırlanması oldukça meşakkatli bir tatlıdır. Kadayıfların düzgün yerleştirilmesi, kısık ateşte yavaş yavaş ve çevirerek pişirilmesi, şerbetinin yoğunluğunun iyi ayarlanması gibi pek çok detaya dikkat etmek gerekir. Dondurulmuş künefe satışı ile tüm bu uğraşlardan kurtularak çok hızlı ve kolay bir şekilde künefenizin tadını çıkarabilirsiniz.

Hatay Künefesinin Farkı

Hatay mutfağının en önde gelen lezzetlerinden biri olan künefeyi sevmeyen yoktur. Farklı yörelerde de yapılabilen künefenin anavatanı Hatay`dır. Ünlü Hatay künefesini diğerlerinden ayıran özellik ise; öncelikle içinde kullanılan çiğ süte yakın tuzsuz Hatay peyniridir. Bir diğer fark ise; künefenin pişiriliş yönteminde görülür. Diğer yörelerde, künefe büyük tepsilere hazırlanıp pişirildikten sonra sıcak tutmak için ocak üzerinde bekletiliyor ve kare kare kesilerek servis ediliyorken; Hatay künefesi istenen porsiyona göre farklı büyüklüklerdeki tepsilerde pişirilir. İki kat halinde iyice sıkıştırılarak tepsiye yerleştirilen kadayıfın arasında bir katman da peynir yerleştirilir ve ocak üzerinde kısık ateşte çevire çevire pişirilir.

Künefenin bir tarafının iyice kızarmasından sonra dikkatle çevrilir ve diğer tarafı da pişirilir. Bu arada şeker, su ve limon suyu ile hazırlanan şerbet sıcak künefenin üzerinde gezdirilir. Son olarak Antep fıstığı, hindistan cevizi, fındık ya da ceviz ile süslenen tatlı servis edilir. Hatay künefesi, lezzetini içinde kullanılan özel peynir ve pişirilirken azar azar ilave edilen tereyağından almaktadır. Tüm bu lezzetleri barındıran künefeyi evinizde hazırlamak isterseniz, dondurulmuş künefe satışı yapıldığını bilmek hoşunuza gidecektir.

Evde Hızlı ve Pratik Künefe

Gerçek Hatay künefesini tatmak ve bu olağanüstü lezzetle büyülenmek isteyenler için en doğru adres olan Asi Künefe, evlerde de kolayca hazırlanmak üzere dondurulmuş künefeyi ürün yelpazesine alarak bir yeniliğe öncülük etmiştir. http://www.asikunefeleri.com/ internet sitesinde yapılan dondurulmuş künefe satışı sayesinde bu muhteşem lezzet evlerde de hazırlanabilmektedir. Canınız çektiğinde ya da konuklarınıza hoş bir sürpriz yapmak istediğinizde kısa sürede hazırlayarak servis edebileceğiniz künefe ile sofranızda fark yaratabilirsiniz.