İçimden Yemek Geldi

İçimden Yemek Geldi

Hatay yöremize has bir tatlı olan künefenin ana malzemelerinden biri peynirdir. Künefe peyniri olarak adlandırılan bu peynir; beyaz renkli, tuzsuz ve ısıtıldığında eriyip uzayabilen bir özelliği olan peynir çeşididir. Genellikle keçi sütünden yapılmakla birlikte inek sütünden de yapılabilir. Özelliğinin tuzsuz olmasının dışında yapı itibarı ile İtalyanların mozzarella peynirine de benzemektedir. Künefe Hangi Peynirden Yapılır sorusunun cevabını yazımızda bulabileceğiniz gibi bu peynirin özelliklerini öğrenme şansınız da olacak.

Künefe Peyniri

Adından da anlaşıldığı gibi, birinci kullanım alanı künefe olan bu peynir, kahvaltılık ya da günlük tüketimi olmayan bir peynirdir. Künefe haricinde başka tatlılarda da kullanılabilmektedir. Künefe yapımında künefe peynirinin yanı sıra dil peyniri de kullanılabilmektedir. Fakat bu durumda künefenin orijinal tadını bulması mümkün olmayacaktır.

Künefenin, Hatay yöresi dışında başka illerde de yapılabilir olması ve çok yaygın bir biçimde tüketilmesi hatta evlerde bile yapılan bir tatlı çeşidi olması künefe peynirine olan talebi arttırmıştır. Orta kalitede ki bir künefe peynirinin yaklaşık olarak ortalama fiyatı kilogram başına 20 TL civarındadır.

Keçi veya inek sütünden yapılan künefe peyniri, üretildikten sonra maksimum iki gün içinde kullanılmadır çünkü iki gün içinde kullanılmadığı takdirde, künefeye ekşi bir tat vermektedir. Yerine başka peynir kullanıldığı takdirde de yapılan tatlı hakiki künefe olmaktan çıkar başka bir tatlıya dönüşür. Peki Künefe Hangi Peynirden Yapılır?

Künefe Peyniri Nasıl Yapılır?

Peynir olarak Lor peyniri, Antep peyniri, Hatay peyniri ve Urfa peyniri gibi çiğ süte daha yakın taze peynirler kullanılan künefe peyniri, çiğ keçi ya da inek sütü süzüldükten sonra 35-40 santigrat dereceye kadar ısıtılır ve sonrasında içine maya ilave edilir. Yaklaşık olarak iki saat bekletildikten sonra pıhtılaşma gerçekleşir. Oluşan pıhtılaşma sonrasında telemeler bıçak yardımı ile küçük küpler halinde kesilir. Sonrasında bu parçalar süzme bezinin içerisinde alındıktan sonra sıkıca bağlanan süzme bezinin üzerine konan ağırlık yardımı ile yarım saat kadar peynir suyunun süzülmesi sağlanır. Süzme bezinin içindeki teleme düz bir zemine alındıktan sonra tekrar küçük parçalara bölünür. Künefe peyniri parçaları olan bu parçalar, bir müddet dinlendirmeye bırakılır. Elde edilen olgunlaşmış künefe kaynar suya atılarak sünüp sünmediği kontrol edilir. Eğer künefe peyniri yeteri kadar uzuyorsa peynir kullanıma hazır demektir. Aksi halde künefe peyniri bir süre daha bekletilmeye bırakılmalıdır.

Bu iş çok zahmetli diyorsanız Asi Künefeleri ile sektörüne öncülük etmiş kadrosu ile birlikte bu eşsiz lezzetin tadına rahatlıkla bakabilirsiniz. Künefe Hangi Peynirden Yapılır sorusunun cevabı bu kadar basit olmakla birlikte Asi Künefeleri`nde, hizmetten ödün vermeyen anlayışla müşterilerine hizmet veren bu firma sayesinde künefenin tadını çıkarabilirsiniz.

http://www.asikunefeleri.com/index.html sayfasından Asi Künefeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.