İstanbul’da Bir Hatay Lezzeti

İstanbul’da Bir Hatay Lezzeti

Doğu Akdeniz mutfağının en seçkin örneklerinin yer aldığı Hatay yöresine has bir lezzet olan künefe, şerbetli bir tatlı çeşididir. Kadayıf ve peynir kullanılarak yapılan künefe, üzeri çeşitli kuruyemişlerle süslenerek servis edilir. Yörelere göre farklı şekillerde hazırlanabilen künefenin asıl vatanı Hatay`dır ve İstanbul`da künefe yemek isteyenler, Hatay künefesini özellikle tercih etmektedirler. Usta ellerden çıktığında tadına doyum olmayan künefe, şerbetli ve yoğun bir tatlı olması nedeniyle genellikle yanında bir bardak su ile ikram edilmektedir.

Künefe Yapmak İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

Künefenin ana malzemelerini kadayıf ve peynir oluşturmaktadır. Künefe yapımında genellikle tel kadayıf kullanılmakla birlikte irmik ile toklaştırılmış kadayıf kullanıldığı da görülmektedir. Künefenin içinde kullanılan peynir ise; künefeye lezzetini ve özelliğini kazandıran malzemedir. Keçi ya da inek sütünden yapılan künefe peyniri, ısı ile eriyerek tatlının lezzetine lezzet katmaktadır. Hatay peyniri olarak da bilinen künefe peyniri, bu tatlı için özel olarak üretilmekte olup çiğ süte yakın özellikte bir peynir çeşididir. Künefe peynirinin bulunamadığı durumlarda dil peyniri kullanılabilse de, aynı lezzetin yakalanamayacağı bilinmelidir. Künefe yapmak için gereken diğer bir malzeme ise; su, şeker ve limon suyunun kaynatılmasıyla hazırlanan şerbettir. Yapımı oldukça uğraş gerektirse de son zamanlarda gündeme gelen hazır künefe ile evlerde bile yapılabilir hale gelmiştir. İstanbul`da künefe yemek isteyen müşterilerine en iyiyi sunmayı hedefleyen işletmeler için de en tercih edilen seçenek haline gelen hazır künefe çok hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Dondurulmuş Hazır Künefe Nedir?

Hazır künefe, gerçek Hatay künefesinin tek kişilik porsiyonlar halinde hazırlanarak dondurulmasıyla elde edilen bir üründür. Antakya`nın seçkin ikramı sloganıyla yola çıkan ve İstanbul`da künefe dendiğinde ilk akla gelen marka olan Asi Künefe tarafından piyasaya sürülen hazır künefe, uygun koşullarda uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Çok kısa sürede sunuma hazır hale getirilebilmesi ve gerçek Hatay künefesi olması nedeniyle seçkin restoran ve otellerin de ilk tercihi olan Asi künefeleri Türkiye`nin her yerine bu lezzeti ulaştırma hedefiyle hareket etmektedir.