İstanbul’da En İyi Künefeyi Evinizde Yiyin

İstanbul’da En İyi Künefeyi Evinizde Yiyin

Daha önce künefe tatmamış olanlar en iyi künefeyi evlerinde yiyebilecek. Çünkü hazır satılan künefeler marketlerde gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Künefe satışının artması Hatay`la meşhur olan bu tatlının tüm Türkiye`de daha fazla tüketilmesini sağladı. Altın kayısı olarak da adlandırılan künefenin tarihine kısaca bakacak olursak Cumhuriyet zamanına dayandığını görüyoruz. Ülkeye geri dönen askerlerin öğrettiği bu tatlı aslında ilk olarak Hatay`a gelmemiştir. Bilinenin aksine Mersin`de daha önce yapılan tatlı sadece Hatay`da daha fazla tutunabilmiştir. Zaten anavatanının Hatay sayılmasının nedeni de budur. Gittikçe diğer şehirlere de yayılan bu tatlı en fazla Adana, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Mardin ve Diyarbakır gibi bölgelerde tüketilir. Fakat büyük şehirlerde de hazır olarak bulabileceğimiz için artık tüm evlere girmiş bir tatlıdır.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Hazırlanır?

Dondurulmuş künefeyi hazırlamak için yapmanız gereken marketten hazır olarak tatlıyı almak ve üzerine dökmek için şerbet yapmaktır. Bu şerbetin ölçüleri zaten aldığınız paketin üzerinde yazacaktır. Ayrıca kaç dakika pişirmeniz gerektiği de yine belirtilecektir. Siz gerçek bir Hatay künefesi yemek istiyorsanız almanız gereken Asi künefeleridir. Asi künefeleri alanında oldukça iddialı ve başarılı olduğundan gerçek Hatay künefesi lezzetini evinizde yaşamış olacaksınız. Üstelik sadece bir kaç dakikalık zahmetle. Evinizde yapmak için uğraşmaya, gerçek Hatay peyniri aramanıza gerek yok. Altın kayısı denilen künefeyi Asi firması gıda garantisiyle sunmaktadır. İstanbul künefe firmalarından olan Asi, 40 senedir bu işi yürüttüğü için dağıtım ağı geniş, lezzetli tatlılar sunar. Firmayı daha yakından incelemek istiyorsanız http://www.asikunefeleri.com/index.html adresine bakmanızı öneririz.

Künefenin Sunumu Nasıl Olmalıdır?

Künefe sunumları şehirlere göre farklılık gösterebilir. Yani Hatay künefelerinin standart porsiyonları vardır ve bunun dışına çıkmamak gerekir. bu porsiyonlarda zaten tek kişiliktir. Ancak Mersin künefelerini incelerseni büyük tepsiler ve dilimlenmiş künefeler görürsünüz. İstanbul künefe satan yerlerin bir çoğu size Hatay yöntemiyle getirecektir. Eğer siz Mersin yöntemiyle hazırlanmış bir künefe yemeyi tercih ediyorsanız bunu özel olarak belirtmeniz gerekir. Ayrıca Mersin`de bu tatlıyı ateşin üzerinde getirenler de vardır.