İstanbul’da Künefe

İstanbul’da Künefe

Künefe her ne kadar farklı yörelerin ürünü olsa da, İstanbul`da birçok yerde restoran görebilir ve lezzet duraklarında istediğiniz özelliklerde künefeleri yiyebilirsiniz. Şerbetli tatlılar her yerde yenmez. Özellikle tam kıvamında yapılan künefeler için, ustaların ellerinden çıkan lezzetleri seçmeniz gerekir. İstanbul`da künefe yemek için restoranları tercih edebilirsiniz. Çok özel mekanlarda gerçekten yöresel olan lezzetleri tadabilirsiniz.

Künefe Yapmak

İstanbul`da künefe yemek için seçenekler bol olsa da, bazen kendiniz de evde künefe yapmak isteyebilirsiniz. Biraz el kabiliyetiniz varsa ve tarifleri değerlendirmek isterseniz, hazır künefe çeşitlerini de kullanabilir, daha pratik şekilde tarifleri yapabilirsiniz.

Genel olarak şerbetli tatlılarda, şerbetin kıvamı önemlidir. Şerbetinizi yaparken, ne kadarlık bir künefe yapmak istiyorsanız, ona göre yapmalısınız. Şeker ve sudan yapılan şerbette ölçü olarak bir su bardağına, bir bardak şeker düşünebilirsiniz. Karışımı geniş bir tencere içinde kaynatmanız gerekir. 20 – 25 dakika kadar kaynatmak yeterli olacaktır. Bunun dışında karışıma şekerlenmeyi önlemek için birkaç damla limon suyu eklemeniz gerekir. Bunu ekledikten sonra iki dakika kaynatıp, tencerenin altını kapatabilir ve beklemeye alabilirsiniz. Beklemeye almak önemlidir. mutlaka en az yirmi dakika kadar bu karışım beklemelidir ki künefe üzerine döküldüğü zaman hamurlaşma olmasın.

Hazır Künefeler

İstanbul`da künefe incelemesi yaparken, hazır satılan hatta dondurulmuş olan künefeleri göreceksiniz. İsterseniz bunları alabilir ve çok daha basit olarak künefenizi yapabilirsiniz. Pişirme esnasında, tava tereyağla yağlanır. Künefeyi tavaya koyup, tavayı çevirerek bir güzel pişirmeniz gerekir. Yanmaması önemlidir. Bu nedenle çevirme usulü her zaman işe yarar. Bunun yanı sıra, diğer tarafı pişirmek için kolaylık olması açısından ayrı bir kaba künefeyi geçirip, tavayı yeniden yağlayıp bu şekilde pişirme işlemenizi tamamlayabilirsiniz. Bekleyen şerbeti güzelce yedirmelisiniz. Dökme işleminden sonra da üzerine antep fıstığı, ceviz vs dökebilirsiniz.

Asi Künefeleri sayesinde ister hazır, ister dondurulmuş ürünlerin siparişi kapınıza gelir. Ani bir misafiriniz için siparişi verebilirsiniz. Kaliteyi ucuza almak ve katkı maddesi olmayan ürünleri kullanmak için doğru seçimi yapmalısınız. Künefenizi ister evde yapın, ister dışarıda yiyin, kaliteden kesinlikle ödün vermeyin.