İstanbul’da Yiyebileceğiniz En Güzel Künefeyi Marketten Alın

İstanbul’da Yiyebileceğiniz En Güzel Künefeyi Marketten Alın

Hatay künefesi yemek için mutlaka Hatay`s gitmenize gerek yok. Artık bir çok ürün marketlerde donmuş olarak yerini almaya başladı. Bunlardan biri olan Hatay künefeleri de hem lezzeti hem de pratik hazırlanması nedeniyle favori tatlılar arasında gösteriliyor. Künefe satışının artmasıyla birlikte bu lezzetle tanışan insan sayısı da arttı. Tarihine kısa bir göz gezdirmek gerekirse 1940`lı yıllara gitmek gerekir. Cumhuriyet kurulmadan kısa bir süre önce ortaya çıkan bu tatlıyı ülkemizle tanıştıran askerler oluyor. Mersin`de ilk kez yapılan tatlı kısa sürede oradan sonra Hatay`da yer ediniyor ve ününü de burada alıyor. Artık Hatay tatlısı olarak bildiğimiz künefeyi Adana`da, Urfa`da, Kilis`te, Gaziantep`te ve Mersin`de de çok fazla yapanlar bulunuyor.

Künefeler Şehirlere Göre Nasıl Farklılık Gösteriyor?

Her künefe ortaya çıktığı şehirin özelliklerini gösteriyor. Bunlardan en bariz olanı da Mersin künefesi oluyor. Mersin`de yapılan künefenin belirgin özelliği büyük tepsilerde yapılabilmesi oluyor. Dondurulmuş künefelerin aksine tekli porsiyonlarda verilmeyen bu tatlı ateş üzerinde pişiyor. Börekçi ocakları dediğimiz ocaklarda servisi yapılabilen Mersin künefesi, ateş üzerinde de ikram edilebiliyor. Sıcaklık oranının da Hatay künefesine göre daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Servis sırasında dikdörtgen dilimler halinde kesilen künefeler üzerine çeşitli yemişlerle süsleniyor. Bu yemişler genelde antep fıstığı ya da hindistan cevizi oluyor.

İstanbul künefe firmaları en çok hangi künefe çeşidini tercih ediyor diye soracak olursanız en sık yapılananın Hatay künefesi olduğunu söylememiz gerekir. Ayrıca tekli porsiyonlar restoranlarda da büyük kolaylık sağlamaktadır.

Dondurulmuş Künefeler Nasıl Hazırlanıyor?

Yukarıda bahsettiğimiz Mersin künefesinden farklı olarak dondurulmuş künefelerin baz aldığı yöntem Hatay yöntemidir. Asi künefelerini buna örnek verebiliriz. Asi künefeleri vizyon ve misyonunu açık bir şekilde ifade efen oldukça eski bir markadır. Bu nedenle güven kazanmış olan firmanın gıda denetimleri eksiksizdir. Lezzetine de aşina olan çok müşteri olduğu için özellikle büüyk şehirlerde çok fazla dağıtımı yapılmaktadır. İstanbul künefe satan yerlere baktığınız zaman Asi künefeleri ile karşılaşmanız oldukça olası gözükecektir diyebiliriz.