İstanbul En İyi Dondurulmuş Künefe

İstanbul En İyi Dondurulmuş Künefe

Hazırlanması ve servisi emek isteyen bir tatlı olan künefe Hatay`dan gelen bir lezzettir. Anavatanı Hatay olsa da Türkiye`nin dört bir yanında tüketilen bu tatlı, oldukça sevilen şerbetli bir lezzete sahiptir. Doğu Akdeniz lezzeti olarak bilinen künefe tel kadayıf ve peynirle yapılır. Peynirin tuzsuz olması önemlidir. En iyi dondurulmuş künefeyi bulmak için arayışa girdiyseniz bunun için Hatay`dan tasdiklenmiş firmalara yönelmeniz gerekecektir. Hatay haricinde Mardin, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep, Mersin ve Adana gibi şehirlerde de yapılan bu tatlı her yöreye has bazı özellikler kazanmıştır. Çünkü şehirler kendi peynirlerine göre tatlıyı servis etmektedir. Örnek vermek gerekirse Hatay künefesinde Hatay peyniri kullanılırken Adana künefesinde Adana peyniri kullanılır.

Künefe Tatlısı Nasıl Yapılır?

Künefe tatlısının yapım aşamasını merak edenler için basit olarak gözükse de zor olan bir tariften bahsedebiliriz. Temelde tel kadayıfın önce tepsi dibine serilmesiyle hazırlanan tatlının ortasına peynir koyulur. Ardından bir kat tel kadayıfın da serilmesiyle fırına verilir ve biraz piştikten sonra sıcakken üzerine şerbet dökülür. Süslemesi yapılarak sahibine götürülür. Fakat kullanılan şeker su oranı, tel kadayıf için kullanılan tereyağ gibi oranlar önemlidir.

En iyi dondurulmuş künefe artık marketlere kadar gelmiştir. Evde yapılması zahmetli olan bu tatlı istenilen oran tutturulamadığı ve peynir bulunamadığı için aynı tadı vermemektedir. Oysa ki dondurulmuş olan ürünler size Hatay lezzetinin birebir aynısını verecektir.

Dondurulmuş Künefe Nerelerde Bulunabilir?

Künefe lezzetini Türkiye`de yaygın hale getiren Asi künefeleri, bu lezzette öncülüğü sırtlanmıştır. Lezzetini dondurulmuş ürünler yaparak gösteren firma hem marketlere hem restoranlara künefelerini göndermektedir. Evde yapabileceğinizden çok daha iyi künefeler yemenizi sağlayan Asi künefe bu işi 40 senedir yapmaktadır. Geniş bir lezzet ağı olması onu Türkiye`de sevilen bir lezzet haline getirmiştir. En iyi dondurulmuş künefe lezzetini tatmak istiyorsanız firmanın resmi internet sitesi olan http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresine de bakabilirsiniz. Servisini ve nasıl hazırlayacağınız ürünlerin arkasında ayrıntılı olarak yazılmıştır. Sadece bir kaç dakika içerisinde tek porsiyonluk künefenizi hazır hale getirmeniz Asi künefeleriyle mümkün olacaktır.