Lezzet Ödüllü Künefe

Anadolu Yakası En İyi Künefe Firmaları

Anadolu ve Avrupa yakasında en iyi künefe yapan yerleri keşfetmek istiyorsanız, öncelikle iyi künefenin nasıl bir lezzete sahip olması gerektiğini bilmelisiniz. Peynirden ve kadayıftan yapılan oldukça eşsiz bir tatlı olan künefe sıcak olarak sunulur. İlk nerede yapıldığını öğrenmek istiyorsanız anavatanının Hatay olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok doğu Akdeniz bölgelerinde tüketilen künefe farklı usullerde de yapılmaktadır. Bu tatlıyı en sık yapan şehirler Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Adana ve Gaziantep`tir.

Künefe Nasıl Hazırlanır?

Genel bir künefe tarifi verilse de farklı usullerde yapıldığını söylemiştik. Birden fazla yapılışı olduğu için karşınıza çıkan tarifler de farklı olacaktır.

Genelde her kadayıf tarifinin farklı olmasının nedeni peynir çeşidinin farklı olmasındandır. En iyi künefe yapan yeri bulmak için kullanılan peynirin sizin künefelik özel peynir olması gerekir. Ayrıca tel kadayıf yerine irmikle toklaştırılmış olarak kadayıf haline getirilen kadayıf da kullanılmaktadır. 

En İyi Künefe Nerede Yenir?

Hatay künefesi olduğu tescillenmiş olan Asi künefeleri, bu tatlı anlamında oldukça iddialı bir firmadır. Hatay`da yapılan lezzetin birebir aynısını sunan firma Türkiye genelinde bir çok yere künefelerini dağıtmaktadır. Bu nedenle sevilen bir lezzeti vardır. Ayrıca gıda mühendisleri tarafından lezzeti kontrol altına alınmıştır. Bu nedenle güvenle yiyebilirsiniz.