İstanbul`da En İyi Künefe

İstanbul`da En İyi Künefe

Kadayıflı tatlılarımızdan biri olan künefe, lezzetiyle damaklarda hoş bir tat bırakmaktadır. Özellikle şerbetli tatlı severlerin favorisi olan künefe Hatay ilimizde yapılmıştır. Anavatanı Hatay olmasına rağmen farklı şehirlerle de anılır. Bilhassa künefede iddialı olan diğer şehirler Adana, Mersin, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep ve Kilis`tir. İstanbulda en iyi künefe yiyebileceğiniz bir mekan arıyorsanız bunun için bir restorana oturmanız şart değil. Marketlerde bulabileceğiniz dondurulmuş hazır künefelerin lezzetinin oldukça iddialı olduğunu ve birebir Hatay künefesi tadına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik pişirme süresi kısa olan hazır künefeler için yapmanız gereken sadece şerbet hazırlamak olacaktır. Şerbetin ardından kolaylıkla servis edebileceğiniz bu lezzet tek porsiyonlar halinde satılır.

İstanbul`da En İyi Dondurulmuş Künefe Nerede Bulunur?

İstanbul`da lezzetli bir künefe yemek istiyorsanız bunun için restoran restoran gezmenize gerek olmadığını söylemiştik. Yapmanız gereken marketlerde Asi künefe ürünlerini aramaktır. Uzun yıllardır künefe yapan firma garantili olarak bu hizmeti vermekte ve dağıtım ağı oldukça genişlemektedir. Bir çok şehirde bulabileceğiniz ürünleri bulunan firma gerçek Hatay künefesini üretmektedir. Hazır dondurulmuş ürünlerini alarak İstanbul`da en iyi künefelezzetini yakalayabilirsiniz.

Dondurulmuş ürün çeşitliliğinin arttığı günümüzde şüphesiz tatlı severleri en fazla sevindiren de dondurulmuş künefelerin artmasıdır. Porsiyonlarına göre ayrılması da hazırlama aşaması için size büyük kolaylık sağlayacaktır. Yapmanız gereken fırına verdiğiniz künefenin üzerine piştikten sonra sıcak şerbet dökmek ve servis etmektir.

Hatay Künefesinin Diğer Künefelerden Farkı Nedir?

Künefelerin yapılış şekilleri birbiriyle benzerlik gösterir. Ancak içeriğinde kullanılan peynirin farklı olmasından dolayı tat anlamında farklıdır. Hatay künefesinde de İskenderun peyniri kullanılır. Bu peynirin lezzeti size gerçek künefenin lezzetini verecektir. En alta serilen kadayıfın üzerine tereyağ ve peynir koyulur. Üzerine tekrar kadayıf serilir ve fırına verilir. Kadayıflarının yanmamasına dikkat edilir aynı zamanda peynirin erime oranı da önemlidir. Ateşten alındıktan sonra üzerine bir bardak su dökülebilir ve şeker yakıcılığı azaltılır. Ardından şerbetle servise hazır haline gelir. İstanbulda en iyi künefeyapan yerlerin çoğu gerçek Hatay peyniri kullanarak künefeleri fırına vermektedir.