İstanbulda Künefe

İstanbulda Künefe

Künefenin birden fazla çeşidi olsa da en çok bilineni Hatay künefesidir. Hatay künefesi İstanbul`da dahil olmak üzere bir çok şehirde en çok tüketilen ve sevilen künefe türüdür. Çünkü künefenin anavatanı olan İskenderun`da, bu tatlıların içerisine gerçek Hatay peyniri koyulur. Hazır olarak satılan dondurulmuş ürünlerde de bu peynir tercih edilir. Doğu Akdeniz lezzeti olan tatlı Mardin, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi şehirlerde de yapılır. Her şehirin kendince tarifi farklıdır. İskenderun künefesi diye bir olgu olmasa da İstanbul`da satılan çoğu künefenin tarifi Hatay`dan gelmektedir. İçerisinde peynir olan bu tatlıyı bazı kişiler tuzlu bir tat alacağını düşündüğü için tüketmez. Oysa ki künefelerin içerisindeki bu peynir tuzsuzdur.

Künefenin Hazırlanışı Nasıldır?

Künefeyi evde yapmak size büyük zahmet verebilir. Çünkü künefe yapımı için kullanılan peyniri bulmak güçtür. Üstelik bu peynirleri bulsanız dahi bunları muhafaza etmekte zorlanırsınız. Çünkü peynirler süt oranı fazla peynirler olduğu için çabuk bozulur ve taze kalmaz. Oysa taze kullanıldığında iyi bir künefe tadı yakalayabilirsiniz. İskenderun künefesi yapmak için ev tariflerinde bu nedenle dil peyniri önerilir.

Kadayıfı tereyağladıktan sonra tepsiye serer ardından üzerine peyniri koyar ve bir kat tekrar kadayıf serpiştirirsiniz. Fırına verdiğiniz künefeyi çıkardıktan sonra sıcak haldeyken başka bir kapta hazırladığınız şerbeti boşaltmanız gerekir. Şerbetin şeker oranı ve sululuğu önemlidir. Tüm bunlar yerine bu nedenle hazır ürün almak daha mantıklıdır.

Dondurulmuş Künefe Almanın Avantajları Nelerdir?

Asi künefeleri dondurulmuş künefe üretiminde bir numaralı markadır. Bu künefelerden satın almanız halinde kolayca servise hazır hale getirebilirsiniz. Ayrıca Asi künefeleri Hatay lezzetini yakalayabildiği için de tercih edilir. 40 senedir künefe ürettiği için bu alanda usta olan firma ülkenin her yerine dağıtım yapmaktadır. Bu nedenle marketlerde rahatlıkla Asi ürünlerini bulabilirsiniz. İskenderun künefesinin lezzetini tatmak istiyor fakat bunun için hazır ürün almak istiyorsanız Asi künefe doğru seçim olacaktır. Künefenizi pakette yazan tarife göre pişirmeli, şerbet oranını da buna göre ayarlamalısınız. Harfi harfine yaptığınız zaman oldukça lezzetli bir künefe yiyebilirsiniz.