İstanbulda Künefe Yemenin Yerleri

İstanbulda Künefe Yemenin Yerleri

Künefe Hatay iline özgün bir tatlı çeşididir ve yer yüzünde bu tatlıyı yiyebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Fakat yakın zaman Hataylı ustalar çok sayıda ilde şubeler açarak, bu tatlı çeşidini bütün her yere tanıtmaya başladılar. Bundan dolayı da İstanbulda Künefe lezzetini en iyi yapan yerlerden birisi olmuştur. Çok sayıda Hatay künefecilerini İstanbul`un çeşitli yerlerinde bulabilirsiniz. Burada belli başlı künefe yeme yerleri vardır ve en iyileri burada çıkmaktadır. Bunların arasında da ASİ künefecisi yer almaktadır. Lezzeti ve tazeliği açısında, sizlere tavsiye edebilirim. Bu mekan İstanbul Bayrampaşa semtinde bulunmaktadır ve kime sorarsanız sizlere tarif edebilirler. İsterseniz sizlere künefe hakkında bilgiler verelim.

Künefe Tarifi ve İstanbul`a Gelişi

Eskiden tek bir çeşit künefe yapılırken, şimdilerde birden fazla seçenekleri bulunmaktadır. İstanbulda Künefe kadayıf ile peynirin bir araya gelmesi ile yapılır ve sıcak bir şekilde servis edilir. Yapılışı ise kolay olmasına rağmen, en önemli olanı kullanılan malzemenin tazeliği ve tam kıvamında bir pişirme işlemi olacaktır. Bunu içinde özellikle de İstanbul da bunu en iyi yapan yerlere gitmeniz gerekmektedir. ASİ künefecisinde bu işi iyi yapan tatlı ustaları bulunmaktadır. Gelelim kısa bir tarifini yapmaya, Katman olarak hazırlanmış iki adet kadayıf hazırlanır ve bunların arasına taze tuzu olmayan bir peynir çeşidi konur. Daha sonra böyle biraz pişirilmeye başlanır. Bundan sonra da çok fazla bir şekilde koyulaşmasını beklemeden hazırlanmış bir şeker şurubu hafifçe dökülür.

Malzemeler Çeşitleri ve Mekanlar

Bütün bu tarifi en iyi şekilde yapması da oldukça zordur. Özellikle de arasında bulunan peynirin yoğunluğu, pişme süresi ve üzerinde bulunan kadayıfının çıtırdaması. İşte bunları tamamı için en iyi mekanları bulmak zorundayız. İstanbulda Künefe yemek için Bayrampaşa, Esenler, Karaköy gibi yerlere gidebilirsiniz. Buralarda gerçekten güzel kadayıf ustaları bulunmaktadır. Bir de Antep fıstıklı, cevizli, fındıklı ve Hindistan cevizli seçenekleri de bulunur. İçerisine konulan peynirler ise sınırlıdır. Hatay peyniri, Antep peyniri, Urfa peyniri, Lor peyniri kullanılmaktadır. Ayrıca tuzsuz olması da önemlidir. Evlerinde yapanlar da genellikle bunun arasına dil peyniri koyarlar.