Kadayıf ve Peynir ile Ortaya çıkan Lezzet

Kadayıf ve Peynir ile Ortaya çıkan Lezzet

Hatay ilimize özgü çok ünlü bir tatlı olan künefe, şerbetli tatlılar grubuna girmektedir. Hatay mutfağından çıkıp tüm Türkiye`den en sevilen ve en çok tüketilen tatlılar arasına giren künefe; kadayıf ve peynir kullanılarak yapılmaktadır. Künefe besin değeri olarak oldukça zengin bir tatlıdır. Künefe yapımında çoğunlukla tel kadayıf kullanılmakla beraber, bazı yörelerde irmik ile toklaştırılmış kadayıf kullanıldığı da görülmektedir. Lezzetini içinde kullanılan özel peynirinden alan künefe, yediden yetmişe herkesin damak zevkine hitap edebilecek hem görsel hem de lezzet yönünden oldukça güzel bir tatlıdır. Servis edilirken çeşitli kuruyemişlerle süsleniyor olması, besin değerini daha da arttırmaktadır. Künefe peyniri, keçi ya da inek sütünden yapılan yumuşak ve ısıyla eriyen bir peynirdir ve kadayıfla bir araya geldiğinde ortaya benzersiz bir lezzet çıkmasını sağlar.

Künefe Kaç Kaloridir?

Kadayıfın hamurdan yapıldığı, içinde yağlı sütten üretilen peynir kullanıldığı ve tereyağının da künefe için önemli bir lezzet kaynağı olduğu düşünüldüğünde besin değerinin ne derece yüksek olduğu da kolaylıkla anlaşılacaktır. Bunlara ilave olarak şerbet ile daha da zenginleşen künefenin bir porsiyonu yaklaşık olarak 420-450 kaloridir. Diyabet hastaları ve çeşitli hastalıklar nedeniyle diyet yapmak zorunda olan kişilerin dikkatli tüketmeleri gereken bir tatlı haline gelen künefe, evde hazırlanarak daha ideal bir hale getirilebilir. Dondurulmuş olarak satılan hazır künefeler, evde hazırlanırken daha az tereyağı kullanılıp şerbetindeki şeker miktarının da azaltılması ya da diyabetiklere özel şekerle hazırlanan şerbetle daha güvenli bir tatlı olacaktır. Künefe besin değeri olarak dikkat edilmesi gereken bir tatlı olsa da; hemen herkesin en beğendiği tatlılar arasında başı çekmeye devam edeceğine şüphe yok.

Kaymaklı Künefe

Künefe, genellikle üzerine serpilen kıyılmış kuruyemişlerle servis edilmekle birlikte; kaymakla da sunulabilmektedir. Künefe besin değeri konusunda endişe duyanlar için ise bu servis önerisinin pek tercih edilmemesi gerekir. Hatay künefesi dendiğinde önde gelen markalardan biri olan ve seçkin işletmelerin de ilk tercihi haline gelen Asi Künefeleri ürünü olan dondurulmuş hazır künefeler ile, besin değeri yönünden endişe duymadan kendi künefenizi hazırlayarak güvenle tüketebilirsiniz.