Kadayıf ve Peynirin Eşsiz Uyumu

Kadayıf ve Peynirin Eşsiz Uyumu

Ana malzemeleri kadayıf, peynir ve şerbet olan künefe, Antakya mutfağının eşsiz lezzetlerinden biridir. Şerbetli tatlılar grubuna giren künefe, iki kat kadayıf arasına yerleştirilen özel bir tür peynirden oluşmaktadır. Sıcak olarak servise sunulan künefenin üzeri Antep fıstığı, ceviz, fındık, hindistan cevizi gibi kuruyemişlerle süslenebildiği gibi; kaymak ile de servis edilebilmektedir. İstanbul künefe satan yerler, orijinal Hatay künefesi lezzetine ulaşabilmek için dondurulmuş hazır künefeyi tercih etmektedirler. Hazırlanması ve sunumu çok daha hızlı ve kolay olan hazır künefe, müşterilerine en iyiyi sunmayı hedefleyen işletmeler için vazgeçilmez bir hale gelmektedir.

Hazır Künefe Nedir?

Hazır gıda sektörünün gün geçtikçe gelişmesiyle birlikte; dondurulmuş ürünler de hayatımıza girmeye başlamıştır. Dondurulmuş künefe, tek kişilik porsiyonlarda hazırlanarak paketlenip satışa sunulmaktadır. Hijyenik koşullarda hazırlanan künefe, az pişirilmiş olarak paketlenmekte ve dondurulmaktadır. Bu sayede, dakikalar içinde sunuma hazır hale getirilebilen künefe, Hatay künefesinin eşsiz lezzetine ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Marketlerde de yapılmaya başlanan hazır dondurulmuş künefe satışı sayesinde tekli paketler halinde de bulunabilen künefe, bu keyfi evlerinde yaşamak isteyenler için de bir seçenek oluşturmaktadır. Hatay künefesinin dillere destan lezzetini daha geniş bir kitleye ulaşabilmek amacıyla Antakya`nın seçkin ikramı sloganıyla yola çıkan Asi Künefeleri tarafından tüketicilere sunulan dondurulmuş hazır künefe, firmanın kendi tesislerinde gıda mühendisleri denetiminde üretilen malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Sektörüne liderlik eden ve İstanbul künefe firmaları arasında seçkin bir yere sahip olan Asi Künefeleri, ürünlerini 60`lık ve 100`lük paketler halinde satışa sunmakta ve soğuk zincir ile sevkiyatını yapmaktadır.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Pişirilir?

Oldukça pratik bir seçenek olarak karşımıza çıkan dondurulmuş künefenin hazırlanması son derece kolaydır. Paketten yağlanmış bir tepsiye alınan künefe, kısık ateşte altı ve üstü iyice kızarana kadar yavaş yavaş pişirilir. Pişirme sırasında tepsiyi sürekli çevirmeye özen gösterilmelidir. Künefenin pişmesi sırasında tepsinin kenarından küçük tereyağı parçaları ilave edilmesi de lezzetini arttıracaktır. Daha önceden su, limon suyu ve şeker kaynatılarak hazırlanan şerbet ılık olarak kızaran künefenin üzerine dökülür. Birkaç dakika dinlenmesi beklendikten sonra üzeri tercih edilen malzemelerle süslenerek servise sunulur.