Kadayıf ve Peynirin Muhteşem Beraberliği

Kadayıf ve Peynirin Muhteşem Beraberliği

Dillere destan Türk mutfağı, kendi içinde de yörelere göre ayrılmaktadır. Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan Hatay, Türk mutfağına en zengin örnekleri kazandıran yörelerden biridir. Hatay dendiğinde akla gelen lezzetlerin başında ise; künefe gelmektedir. Hatay künefesi, Türkiye`nin her yerinde sevilerek tüketilen bir tatlı olmakla kalmayıp; künefe Antalya gibi turist bölgelerde sunulması nedeniyle dünyaca tanınır hale gelmektedir. Kadayıf ve peynirin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan künefe, şerbetli bir tatlıdır.

Künefe Nasıl Yapılır?

Doğu Akdeniz bölgesine has bir lezzet olan künefe, kadayıf ve peynir kullanılarak yapılmaktadır. İki kat halindeki kadayıfın arasına peynir koyularak yapılan künefe, üzerine şerbet dökülüp çeşitli kuruyemişlerle süslenerek servis edilmektedir. Hatay künefesi, diğer yörelerde yapılanlara göre daha fazla tercih edilen bir künefe çeşididir. Hatay künefesini diğerlerinden farklı kılan ise; içinde kullanılan özel künefe peynirinin yanı sıra pişirme yöntemi ve sunumudur. Hatay künefesinin içinde, Hatay peyniri olarak da bilinen çiğ süte yakın tuzsuz bir peynir kullanılmaktadır. Porsiyon sayısına göre farklı ebatta özel künefe tepsilerine yerleştirilen künefeler, kısık ateşte yavaş yavaş iki tarafı da iyice kızarana kadar pişirilir ve şerbeti döküldükten hemen sonra sıcak sıcak servis edilir. Diğer yörelerde yapılan künefeler ise; daha büyük tepsilerde pişirilir ve şerbeti de dökülüp hazır hale getirilen künefe porsiyonlar halinde kesilerek ılık halde servise sunulur. Künefe Antalya gibi turist alımı fazla olan şehirlerde sunumu ile de dikkat çeken bir tatlıdır.

Dondurulmuş Hazır Künefe Kolaylığı

Yapımı oldukça uğraş verici olan ve ustalık gerektiren künefe, usta ellerden çıkmadığında yerken aynı keyfi almak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle; oteller, restoranlar gibi işletmelerde kalitesinden emin olunan ve kolayca servise hazırlanabilecek ürünler tercih edilmektedir. Dondurulmuş olarak satışa sunulan hazır künefe, bu tür işletmelerin ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaktadır. Asi Künefeleri`nin kendi tesislerinde gıda mühendisleri kontrolünde üretilen malzemeler kullanılarak yapılan künefeler, tek kişilik porsiyonlarda paketlenmekte ve dondurularak satışa sunulmaktadır. Asi Künefeleri imalatı olan dondurulmuş künefe Antalya ve diğer tüm şehirlerimizde güvenilir ve pratik bir ürün olarak çok fazla talep görmektedir.