Kadayıf ve Peynirle Ortaya çıkan Lezzet

Kadayıf ve Peynirle Ortaya çıkan Lezzet

Kadayıf ve peynir birlikte anıldığında akla hemen künefe gelir. İki kat kadayıf arasında yerleştirilen peynirden oluşan künefe, Antakya yöresinden çıkarak ülkeye yayılan ve en sevilen tatlılar arasında yerini alan şerbetli bir tatlı çeşididir. Künefe, ülkemizin farklı yörelerinde de yapılan bir tatlı olmakla birlikte anavatanı Hatay`dır. Hem hazırlanma şekli hem de pişirme yöntemi ve sunumu ile diğer çeşitlerinden ayrılan Hatay künefesi, künefe satışı yapılan yerlerde de en fazla tercih edilen tatlıdır.

Diğer yörelerde yapılan künefe, genellikle büyük tepsilerde hazırlanıp şerbetlendikten sonra, kare ya da dikdörtgen şekillerde kesilip ılık olarak servis edilmektedir. Hatay künefesinin diğer çeşitlerinden farkı ise burada ortaya çıkar. İstanbul künefe satan yerler de dahil olmak üzere, Hatay künefesinin yapıldığı yerlerde; porsiyon sayısına göre farklı ebatta tepsilerde hazırlanan künefe, servis edileceği zaman pişirilerek, aynı tepsinin içinde şerbetlenir ve sıcak olarak servise sunulur. Sunum sırasında üzerine kaymak, Antep fıstığı, ceviz, fındık ya da hindistan cevizi gibi malzemeler eklenir.

Künefe Yapımında Kullanılan Malzemeler

Künefenin ana malzemeleri, kadayıf ve peynirdir. Künefe yapımında genellikle tel kadayıf kullanılmakla birlikte irmik ile toklaştırılmış kadayıf kullanıldığına da rastlanabilir. Kadayıfa lezzetini veren peynir ise; çiğ süte yakın özellikte tuzsuz bir peynir çeşididir. Hatay peyniri olarak da bilinen bu peynir, künefe pişirilirken eriyerek akıllardan çıkmayan o eşsiz görüntünün oluşmasını sağlar. Kadayıf, peynir ve tereyağı kullanılarak hazırlanan künefenin pişirilmesinden sonra, geriye kalan tek malzeme şerbettir. Künefe şerbeti, su, şeker ve limon suyu veya limon tuzu ile hazırlanmaktadır. Tüm malzemeler kaynatılarak kıvamlı bir hale gelen şerbet, sıcak künefe üzerine ılık olarak dökülmektedir.

Hızlı ve Pratik Bir Lezzet: Dondurulmuş Künefe

Hatay künefesinin eşsiz lezzetini müşterilerine sunmak isteyen işletmelerin yanı sıra, evde hazırlamak isteyenler için de iyi bir tercih haline gelen dondurulmuş künefe, oldukça hızlı bir şekilde sunuma hazır hale getirilebilmektedir. Antakya`nın seçkin ikramını Türkiye`nin dört bir yanına ulaştırma hedefiyle yola çıkan Asi Künefeleri, İstanbul künefe firmaları arasında önemli bir yere sahip, gerçek Hatay künefesi için en doğru adrestir.