Künefe’den Kadayıf Lezzetlerine Asi Künefe’nin 40 Yıllık Tecrübesi

Künefe’den Kadayıf Lezzetlerine Asi Künefe’nin 40 Yıllık Tecrübesi

Ülkemizin kültürlerindeki tatlının yerinin ayrı olduğu ve her zaman kayda değer bir lezzeti barındırdığını hepimiz biliyoruz. Tabi bir tatlının lezzeti, görüntüsü ve bıraktığı hoş bir damak tadının en iyi şekilde bir arada uyumlu olması gerekiyor.

Bugün, Antakya`nın Seçkin İkramı olarak açılımı olan Asi Künefe, 40 yıllık tecrübesi ile künefe ve kadayıf satışlarını, Türkiye`nin her bir noktasına ulaştırmayı başarmıştır. Kaliteli bir künefe satışını yapması ve tüm sağlık hususlarını birinci planda uygulaması, güven açısından da markanın etkisini kuvvetlendirmektedir.

Türkiye`de yapılan bu satış işlemleri dondurulmuş künefe olarak yapılıyor. Dondurulma işlemi, Asi Künefe`nin deneyimli ustaları tarafından yapılan künefelerin ilk günkü tazelikleri bozulmadan gerçekleştirilmektedir. İnce kadayıfların son derece taze olmasından, peynirin künefe ısıtıldığında uygun bir erime akışkanlığına sahip olması ve doğru şerbetin damağı acıtmamasına kadar, özenli bir üretim safhasının gerçekleştirilmekte olduğu görülebilir. Buradaki temel husus, üretimin bütünü ile sevilerek yapılması ve insanların yüzlerinde hoş bir gülümsemenin kalması içindir.

Gönlümüz Rahat Bir Şekilde Künefe Yiyebilir miyiz?

Hatay künefesi olarak geçen bu tür künefeler, üretildiği yer dışında Türkiye içinde dağıtımı yapılıyor. Dağıtım dondurulmuş olarak yapılmakta ve tüketiciler ise iyi bir ısıtma işlemini gerçekleştirdikten sonra, tüm sıcaklığı ile künefenin tüketilebilmesine olanak vermektedir. Asi Künefe`nin künefe üretiminde, kullanılan malzemeleri ve üretimindeki hijyen kurallarına kadar bir kontrol bulunuyor. Ayrıca şirketin bu üretimler için, gıda mühendisleri bünyesinde yapılan bir çalışma olduğu da görülebiliyor.

Ayrıca Asi Künefe`nin;

üretim ve çalışma için tüm yetki belgeleri de bulunuyor. Tabi 40 yıllık tecrübe çatısı altında yapılan bu tatlı üretimi, aslında kaliteli bir tatlının hangi boyutta gerçekleştirildiğini de göstermektedir.

Asi Künefe`nin Tatlılarını Nasıl Tüketebiliriz?

İyi bir künefe tatlısı tüketmek ya da lezzetli bir kadayıfı tüketmek için pek çok satış noktasına Asi Künefe`nin sahip olduğunu görebiliyoruz. Zincir marketlerden bireysel marketlere, çeşitli otellerden, özel tesisler ve kamu alanlarına kadar bir çalışma söz konusudur. Ayrıca İstanbul künefe satışları dahil olmak üzere, Türkiye`nin diğer illerinde de Asi Künefe`yi buzdolapları içerisinde bularak ya da kendi yeriniz için 60`lı ya da 100`er adet sipariş vererek, sizde müşterilerinize sunabilirsiniz.