Künefe Antakya

Künefe Antakya

Yapılışına göre farklılıkları olan künefe aslen Hatay`a özgü bir lezzettir. Peynirli tatlı olarak da bilinen künefenin içerisinde tuzsuz peynir vardır. Peynirin tuzsuz olmasını bilmeyen bir çok insan sadece tatlının içerisinde peynir olur mu düşüncesiyle bu harika lezzetten mahrum kalmaktadır. Künefe Antakya`nın en meşhur lezzetidir. Antakya ile özdeşleşse de bu lezzeti çok daha farklı pişiren şehirler de vardır. Bunlardan en önemlisi de Mersin`dir. Mersin haricinde Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Mardin ve Adana`da da çok fazla künefe tüketilmektedir. Fakat yapılışlarında kullanılan peynirler farklıdır.

Hazır Dondurulmuş Künefe Alınır mı?

Evde künefe yapımıyla uğraşmak istemiyorsanız marketlerde hazır olarak tek kişilik porsiyonlar halinde künefe bulabilirsiniz. Asi künefe ürünleri bu alanda Türkiye`nin en iyi markasıdır. Çünkü uzun yıllardır künefe üreten firmanın dağıtım ağı da geniştir ve istediği ürünü bir çok restorana, markete ulaştırabilmektedir. Hatay lezzetini tatmak için tercih edebileceğiniz iyi bir markadır ve diğer ürünlerini, hizmetlerini incelemek için http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresine gidebilirsiniz. Firmanın iletişim numarasını da bu adresten bulacaksınız. Künefe Antakya`nın önemli lezzetlerinden biri olduğundan firma Hatay tarafından tasdiklenmiş lezzet sunar.

Dondurulmuş künefelerin kullanımı da pratiktir. Sadece şerbet yaparak kısa zamanda hazır hale geldiğinden misafirler için tatlı olarak servis edilmeye müsaittir. İstediğiniz kadar porsiyon çıkarabilmeniz de avantajlarından biridir. Evde yapılan künefelerde aynı tadı yakalayamayacağınız için hazır ürün almak sizi büyük bir emekten kurtaracaktır.

Künefelerin Sunumu Nasıl Yapılır?

Antakya künefesini sunum anlamında Mersin künefesiyle kıyaslayabiliriz. Mersin künefesi geniş bir tepside döndürülen ateş üzerinde pişirilirken sunumu da yine bu ateş üzerinde yapılır. Ayrıca tepsi büyük olduğu için kareler halinde kesilerek servis edilir. Oysa Künefe Antakya`da çok daha farklı servis edilir. Porsiyonlar birer kişilik hazırlandığı için kesme işlemine gerek yoktur. Kullanılan peynirde farklı olabilmektedir. Ateşin üzerinde gelen Mersin künefesi, Antakya künefesine göre lezzet anlamında da daha farklı gelir. Ayrıca pişirme esnasında diğer tarafının da pişmesi için ters çevrilir. Tüm bu işlemler Mersin`e özgüdür ve Hatay`da bu tip pişirme teknikleri kullanılmaz.