Künefe Antalya

Künefe Antalya

Mersin`de, Hatay`da ve daha pek çok farklı ilde üretilen künefe şerbetli bir tatlıdır. Kadayıf ve tuzsuz peynir kullanarak hazırlanan tatlının ilk yapıldığı yer anavatanı sayılmaktadır. Burası da Hatay`dır. Her yöre kendi usulünce bu tatlıyı yapar ve servis eder. Künefe Antalya, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerde de çok sık tüketilir. Bu şehirlerde baz alınan genelde Hatay künefesi olur. Doğu Akdeniz lezzeti olan bu lezzetli tatlı yüksek şeker oranı nedeniyle oldukça doyurucu olmaktadır. Dondurulmuş ürünlerini de marketlerde bulabileceğiniz tatlının yapımı basit gibi gözükse de oranını ayarlamak oldukça zordur. Yağ ve şeker oranı, peynir oranı, pişirme süresi gibi faktörler önemlidir. Bu nedenle hazır ürünler daha sık tercih edilir.

Künefe Nasıl Hazırlanır?

Künefe hazırlarken gereken malzemeler kadayıf, su ve şeker, peynir, tereyağdır. Kadayıfları yağlamanız ve tek porsiyonlar halinde dizmeniz gerekir. Üzerine koyduğunuz peynirlerden sonra bir kat daha kadayıf koyarak bunu fırına verebilirsiniz. Fırınladığınız zaman kadayıfın yanmaması önemlidir. Özellikle çok ince tel kadayıflar yanmaya müsaittir. Künefe Antalyagibi şehirlerde bu tarife göre yapılır ve üzerine çıkarıldıktan sonra şerbeti dökülür. Şerbetin ardından istediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

Fakat Mersin gibi yörelerde tek bir tepsiye yapılan künefe çevrilerek pişirilir ve genelde alev üzerinde servis edilir. Yani dilim dilim keserek servis etmeniz ve alev üzerinde tepsiyi devamlı olarak döndürmeniz gerekir. Sunum anlamında farklılıklar olacağı için nasıl yemek istediğinize karar vermeniz gerekir.

Dondurulmuş Künefelerin Tadı Nasıldır?

Hazır künefe satın almak istiyorsanız, bunun için en iyi seçim Asi künefeleri olacaktır. Asi markası, künefe alanında dondurulmuş ürünleri tüm ülkeye servis eden bir firmadır. 40 senedir bu işi yaptığı için de oldukça fazla bilinir bir markadır. Gıda denetlemesi tam olarak ve Hatay damgalı künefe üreten firma gerçek künefe lezzetini evlerinize getirmeyi başarır. Künefe Antalya gibi şehirlerin özel lezzeti olmadığı için bir tatlıcı da yemektense marketten Asi ürünü alarak evde de deneyebilirsiniz. Ayrıca dondurulmuş künefeyi istediğiniz zaman pişirme şansınızın olması da büyük avantajdır.