Künefe Artık İstanbul’da Meşhur

Künefe Artık İstanbul’da Meşhur

Peynirden ve kadayıftan yapılan ayrıca sıcak olarak servis edilen künefe; Doğu Akdeniz yöresine ait bir şerbetli tatlı çeşididir. Anavatanı Hatay olmakla birlikte, farklı çeşitlerde Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Mersin, Kilis ve Mardin`de de yapılır.

Ayrıca kökeninin Lübnan ve Suriye`ye dayandığı da söylenmektedir. Şerbetgillerden bir tatlı olarak sayılan künefenin, tarihine ve soyağacına bakacak olursak kaçıncı kuşaktan olduğu bilinmese de atasının Kadayıf Tatlısı olduğu bilinmektedir. Peki Künefe Nerede Meşhur?

Kökeninin hangi ile dayandığı konusunda bir belirsizlik vardır. Dolayısı ile Arap kültürü temeli olan şerbetli bir tatlıdır demek daha doğru olacaktır.

Meşhur Künefemiz

Gerek kendi coğrafyamızda gerekse komşu coğrafyalarda adı aynı olan künefe; Halep , Hatay ve çevresinde, Mısır`da, Suriye`de ve Lübnan`da oldukça meşhurdur.

Eskiden herkes peynirli künefe tabelası gördükleri her yerden künefeyi alır ve evinde veya iş yerlerinde kendileri yapardı. Düne kadar yerel bölgelerde bu şekilde bilinen ve yapılan künefe, günümüzde ve kültürümüzde yok olmaya yüz tutmuş tıpkı diğer öğeler gibi can çekişmektedir fakat buna rağmen hala fazlasıyla rağbet görmektedir. Kaba tarifi ile, tel kadayıfın ortası fıstık ve ceviz yerine peynirli olan künefe, Türkiye`nin hemen hemen bütün büyük kentlerinde git gide yaygınlaşıyor.

Doğu Akdeniz yöresinden dışarı adımını atarak tüm Türkiye olmak üzere neredeyse dünyanın birçok ülkesinde dilden dile dolaşıyor.

Künefe`nin Hası

Hatay`dan sonra yiyebileceğiniz en güzel künefeyi İstanbul`da yemeye ne dersiniz? Künefe Nerede Meşhur diyecek olursak, künefenin en meşhur olduğu yer yani Hatay`da künefe satılmazdı. Aileler bütün malzemeleri alarak evde kendileri pişirirlerdi künefelerini.

Hatay künefesi olarak tescillenmiş tatlımız olan künefe, künefeyi tüm dünyaya daha kaliteli bir şekilde sunmak ve künefenin gerçek lezzeti ile hayran kitlesini arttırmak amacı ile yola çıkan Asi Künefeleri, hizmet ve kaliteden ödün vermeyen anlayışı ile İstanbul dahil birçok ilde, hizmet vermektedir. http://www.asikunefeleri.com/index.html internet sitesinden kolayca ulaşabilir ve Asi Künefeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Geleneksel tatlılar arasında en çok künefeyi severim diyenlerdenseniz Künefe Nerede Meşhur sorunuza verilebilecek en güzel Hatay künefeleri ile, eşi benzeri olmayan bu lezzetin tadına varabilirsiniz.