Künefe Hamuru Nasıl Yapılır?

Künefe Hamuru Nasıl Yapılır?

Künefe kadayıftan ve peynirden yapılan bir çeşit tatlıdır. Kullanılan peynir tuzsuz olduğu için ağzınıza peynir tadı gelmez. Künefe hamuru nasıl yapılır sorusu bu tatlı için yanlış bir sorudur. Çünkü tel kadayıfla yapılan bu tatlı için herhangi bir hamurdan bahsedilemez. Pişen tel kadayıfı hamur gibi gözükebilir. Bunun nedeni üzerine dökülen şerbeti emen kadayıfın hamur gibi yumuşamasıdır. Siz de künefe yapmak istiyorsanız hamur açmanıza gerek yoktur. Hazır satılan ince tel kadayıflardan almanız kolaylıkla künefe yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca içerisine koymak için peynir ve tereyağ da almalısınız.

Hatay`a özgür bir lezzet olan künefe içerisinde koymak için özel tuzsuz Antakya peyniri almanız gerekir. Ancak bu peynir muhafazası zor bir peynir olduğundan yapmanız gereken dil peyniri kullanmaktır. Bu da tuzsuz bir peynirdir ve ev yapımı künefeler için verilen tariflerde genelde bu tercih edilir.

Hazır Dondurulmuş Künefe Satın Alınır mı?

Asi künefe isimli firma künefe anlamında dondurulmuş ürünleri olan bir markadır. Hatay lezzetini dondurulmuş tekli ürünlere sığdıran marka lezzetli ve garantili ürünler vermektedir. Künefe hamuru nasıl yapılır sorularıyla uğraşmadan hazır aldığınız bu ürünü buzdolabınızda saklayabilir, istediğiniz zaman sadece 10-15 dakika gibi kısa sürede hazır hale getirebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınızı soruyorsanız bunun için yapım tariflerine bakmanıza gerek kalmadan ürün arkasındaki tarife bağlı kalabilirsiniz. Dondurulmuş hazır Asi ürünlerinde tek yapmanız gereken şerbet yapmak olacaktır. Hatay damgalı künefeyi marketlerinizde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Künefelerin Sunum Farkı Nedir?

Hatay künefesi dışında farklı şehirlerde de künefe yapım şekilleri olduğunu söyleyebiliriz. Bunların başında Mersin gelir. Fakat bunlar sunum anlamında birbirinden ayrılır. Özellikle Mersin künefesi daha büyük tepsilerde ve ateş üstünde sunumlarıyla ünlüdür. Üstelik tek kişilik porsiyonlar olmadığı için keserek kare dilimleri halinde servis edilir. Malzemeler her ne kadar aynı olsa da alevde pişmesinden dolayı tadının farklı olduğunu düşünebilirsiniz. Künefe hamuru nasıl yapılır, künefe sunumu nasıldır gibi sorular için öncelikle hangi şehirde yapılan künefeyi sorduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü şehre göre sorunuzun cevabı değişebilir.